Ząbkowice Śląskie – nie tylko Krzywa Wieża

Ząbkowice Śląskie to miejscowość znajdująca się w województwie dolnośląskim. Miejscowość kryjąca w sobie wiele ciekawych i tajemniczych miejsc.

Początki Ząbkowic Śląskich sięgają końca XIII wieku. Miasto powstało na skrzyżowaniu dróg handlowych z Wrocławia do Pragi. Jednym z pierwszych jego właścicieli był Bolko II Ziębicki, który oddał miejscowość pod zastaw. Od tej pory władzę nad Ząbkowicami dzierżyli namiestnicy królewscy, między innymi czeski ród Podbierałów.

Fot. 1 Ruiny zamku foto. B. TwardakFot. 1 Ruiny zamku foto. B. Twardak

Najstarsza zabytki Ząbkowic Ślaskich pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku

Miasto nie ucierpiało podczas II Wojny Światowej, dzięki temu do dziś przetrwało wiele historycznych obiektów. Najstarszą częścią Ząbkowic Śląskich są mury obronne z przełomu XIII i XIV wieku, zaś z XIV wieku pochodzą ruiny zamku, który wybudowano prawdopodobnie na zlecenia księcia Bolka II. Najpewniej również z tego wieku pochodzi Krzywa Wieża, nie do końca wiadomo dlaczego ją zbudowano i jaką funkcję pełniła pierwotnie zanim została dzwonnicą kościelną. Hipotez jest kilka (przeczytaj: Ząbkowice Śląskie – najbardziej Krzywa Wieża w Polsce).

Fot. 2 Fragment murów obronnych, foto. B. TwardakFot. 2 Fragment murów obronnych, foto. B. Twardak

Miasto wielu kościołów

Na początku XV wieku obok Krzywej Wieży wybudowano gotycki kościół (obecnie pw. św. Anny). Co ciekawe, wieża była wtedy jeszcze prosta.
Jest to obecnie kościół parafialny, jednak to nie jest jedyny obiekt sakralny. W tej niewielkiej miejscowości znajdują się jeszcze dwa kościoły katolickie oraz parafialna cerkiew prawosławna. Na uwagę zasługuje również zabytkowy cmentarz, na którym można znaleźć nagrobki z XVII wieku.

Fot. 3  Kościół pw. Krzyża Świetego, foto. B. TwardakFot. 3 Kościół pw. Krzyża Świetego, foto. B. Twardak

Ząbkowice mogą się również poszczycić niezwykle ciekawym neogotyckim Ratuszem o strzelistej wieży i malowniczym rynku. Jest to miejscowość, do której na pewno warto zajechać i spędzić tam trochę czasu, by obejrzeć zarówno Krzywą Wieże, jak i pozostałe zabytki.

Fot. 4  Widok z Krzywej Wieży foto. B. TwardakFot. 4 Widok z Krzywej Wieży foto. B. Twardak

Fot. 5 Zabytkowy cmentarz, foto. J. KobylińskaFot. 5 Zabytkowy cmentarz, foto. J. Kobylińska

Joanna Kobylińska
Zdjęcia: Bartosz Twardak


Artykuły powiązane:

Ząbkowice Śląskie – najbardziej Krzywa Wieża w Polsce