"Zaraza" Jerzy Ambroziewicz

W lato 63 roku miasto Wrocław stanęło przed niezwykłym i trudnym wyzwaniem zapanowaniem nad epidemią śmiertelnego wirusa Variola vera czyli ospy prawdziwej. Miasto, które jeszcze nie do końca pozbierało się z zawieruchy powojennej musiało sobie poradzić i z tym zadaniem tak by wirus nie rozprzestrzenił się na kraj, co nie było łatwe szczególnie w okresie wakacyjnym.

Jest to opowieść o zmaganiach, personalu medycznego, zespołów organizacyjnych, pracowników i sytuacji pacjentów izolatorium na Praczach Odrzańskich i Szpitalu dla zakażonych ospą prawdziwą w Szczodrem.
O postawie ludzi w tych ciężkich dniach napisał Jerzy Ambroziewicz w swej książce pt. Zaraza.

Jerzy Abmroziewicz pochodził z Warszawy, tam też żył studiował i pracował, jako redaktor zajmował się tematyką polityczno-społeczną.
Był Redaktorem Naczelnym Publicystyki Telewizji Polskiej, Redaktor Naczelny Dziennika Telewizyjnego, Naczelny Redaktor Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, autorem licznych publikacji i książek.

Zaraza jest wciągającym obrazem miasta, ukazującym różnorodne postawy ludzi w obliczu zagrożenia. Opisuje także skomplikowaną strukturę organizacyjną, dzięki której odcięte od świata zewnętrznego ośrodki opiekujące się chorymi i podejrzanymi o zakażenie mogły w miarę sprawnie funkcjonować. Napisana w lekki i wciągający sposób ma bardziej charakter książki sensacyjnej niż historycznej.

Polecamy wszystkim!

Joanna Kobylińska


Zdjęcie:
http://www.wroclaw2016.pl/zaraza-we-wroclawiu-spotkanie-wokol-ksiazki-jerzego-ambroziewicza