Ślęża dla odkrywców

Historia dawna i bliższa. Praktyczne porady turystyczne i wskazówki dla wędrowców. Opowieści o ważnych postaciach historycznych i obecnych mieszkańcach masywu Ślęży. O tym wszystkim można przeczytać w książce Joanny Lamparskiej Ślęża dla odkrywców. Autorka opisuje górę, którą każdy mieszkaniec Wrocławia i okolic odwiedził chociaż raz. Dzięki tej publikacji możemy pogłębić naszą wiedzę o miejscu, które dobrze znamy.

Fot. 1 Okładka książki "Ślęża dla odkrywców"Fot. 1 Okładka książki "Ślęża dla odkrywców"
Ślęża dla odkrywców, publikacja z serii przewodniki inne niż wszystkie, została podzielona na trzy części: Tajemnice, Odkrywanie, Wędrowanie. W pierwszej części przeczytamy o historii góry, jej kolejnych właścicielach i obiektach, które się na niej znajdują.
Część Odkrywanie została poświęcona różnym szlakom turystycznym, prowadzącym na szczyt Ślęży, a także historii ich powstawania. Ta część zawiera wiele ciekawostek o obiektach jakie tam zobaczymy oraz wskazówek jak niektóre z nich znaleźć.

Ślęża to całkiem niewielka góra w najbliższej okolicy Wrocławia, która ma niezwykle ciekawą i bogatą historię do dziś rozpalającą naszą wyobraźnię

Wędrowanie dotyczy okolic masywu "Śląskiego Olimpu", pobliskich miejscowości, ciekawostek, wartych odwiedzenia obiektów oraz ich dawnych i współczesnych właścicielach. Właśnie ta ostatnia część w mojej ocenie jest najbardziej interesująca, bo pokazuje jak wiele ciekawych historii wydarzyło się "w cieniu" góry. Książka zawiera dużą ilość fotografii, przedruków rycin, obrazów i historycznych zdjęć, co jest doskonałym uzupełnieniem tekstu, ale też może być przydatne, gdy sami wybierzemy się odkrywać Ślężę i jej okolice. Wydanie książki w całości na kredowym papierze prawdopodobnie wynikało właśnie  z bogatej ilości zdjęć.

Informacje podane są w sposób syntetyczny, bez zbytecznego rozszerzania wiedzy, którą można zdobyć czytając inne specjalistyczne publikacje. Książkę przyjemnie się czyta; dla niektórych dość spora ilość dygresji może przeszkadzać, ale w większość przypadków są one ciekawym uzupełnieniem treści danego fragmentu. Ślęża dla odkrywców może stanowić dobrą podstawę nie tylko do innego spojrzenia na górę, ale też do pogłębiania wiedzy o niej (bibliografia wymieniona na końcu książki).

Górą, którą dobrze znamy, a o której wiemy mniej

Ślęża, góra która czasem zamiennie nazywana jest Sobótką, co ma swoje źródła w niemieckiej nazwie tego wzniesienia (Zobtenberg), widoczna przy odpowiednich warunkach pogodowych z Wrocławia, majaczy na horyzoncie razem z innymi wzniesieniami masywu. Jako miejsce wycieczek szkolnych, weekendowych podróży znana jest każdemu mieszkańcowi Wrocławia i okolic. Ślęża dla odkrywców pokazuje, że na "Śląski Olimp" warto spojrzeć inaczej niż właśnie na górę, którą odwiedzamy na wycieczkach czy rodzinnych podróżach. Dzięki tej publikacji, napisanej przystępnym językiem, będziemy mogli przejść się szlakami Ślęzy wiedząc o górze i jej okolicach trochę więcej.


Bartosz Twardak

Joanna Lamparska
Ślęża dla odkrywców
ss. 205
Wrocław 2015
Wydawnictwo Asia-Press s.c.

Zdjęcia:
Okładka książki
Lata 1850-1880 , Ślęża na rycinie Hubera, sporządzoneł na podstawie grafiki Theodora Blätterbauera.