Browary akcyjne Wrocławia 1869-1945

Książka omawia wycinek z bogatej historii wrocławskiego browarnictwa - relacje producentów piwa z ich pracownikami oraz karczmarzami i restauratorami. Prezentuje historię gospodarczą Wrocławia, którą można polecić nie tylko piwoszom.

Browary akcyjne Wrocławia 1869 - 1945Browary akcyjne Wrocławia 1869 - 1945
Książka autorstwa Andreasa Urbanka nie jest pierwszą jego publikacją o historii piwowarstwa na historycznych ziemiach Śląska. Wcześniej ukazały się publikacje o browarach w Opolu i Brzegu.
Jak podkreśla sam autor, skupienie się jedynie na browarach prowadzonych w formie spółek akcyjnych było podyktowane przez ilość zakładów produkujących piwo we Wrocławiu, której nie dałoby się ująć w jednej publikacji. Tak określony zakres tematyczny wyznaczył też ramy czasowe.

Dobrze wydana, bogato ilustrowana

Książka opisuje zarys historii siedmiu browarów akcyjnych, a przynajmniej takich, które ostatecznie działały w tej formie prawnej, oraz fabryki produkującej słód. Niewątpliwą zaletą książki jest bardzo bogata ilość fotografii i wykorzystanie licznych materiałów źródłowych. Znajdziemy zatem zdjęcia kufli, butelek na piwa, materiałów reklamowych, fotografie bądź ryciny budynków browarów. Publikacja ma format A4, wydana została w twardej oprawie, wydrukowana na wysokiej jakości papierze. Opublikowano ją z tłumaczeniem na język niemiecki, zatem faktyczna liczba stron do przeczytania jest mniejsza.

Cetnary, hektolitry, kapitały zakładowe - historia gospodarcza

Autor z kronikarskim zacięciem przedstawia dane związane z opisywanymi browarami. Stąd przeczytać można między innymi o ilości wyprodukowanego piwa, zmianach w kapitałach zakładowych browarów. Oprócz tych historiograficznych danych Urbanek opisuje również i "ludzką" stronę wrocławskiego browarnictwa, jak choćby sylwetki co bardziej znamienitych postaci związanych z tym przemysłem, czy wrocławską "wojnę piwną" z początku XX w. Tych, którzy chcą przeczytać również o historii wrocławskiego piwa z innej strony, w tym i karczem, zachęcamy do przeczytania książki G. Sobela Przy wrocławskim stole.

Książkę Browary akcyjne Wrocławia 1869-1945 można polecić nie tylko miłośnikom piwa, ale wszystkim zainteresowanym szeroko pojętą historią Wrocławia. Czytając ją dowiemy się o relacjach panujących między browarnikami, osobami związanymi z produkcją, sprzedażą piwa oraz pracownikami i pracodawcami samych zakładów produkujących piwo.

Bartosz Twardak

Andreas Urbanek
Browary akcyjne Wrocławia 1869-1945
Browar.biz
ss. 152
2015