Perła – symbol próżności

Anna Gibasiewiczówna napisała ciekawą baśń z dużą – jak to w baśniach bywa – przewagą pierwiastka czarodziejskiego nad realnym. Pokazuje w niej jakie skutki może mieć samolubne spojrzenie na świat, jak bardzo krzywdzi się przy tym innych ludzi. Główna bohaterka, Elwika, żyje jakby liczyła się tylko ona i jej kaprysy.

„Baśń o perle”, Anna Gibasiewicz, Warszawa 2017„Baśń o perle”, Anna Gibasiewicz, Warszawa 2017
Gibasiewiczówna powoli prowadzi czytelnika przez świat magiczny, przepełniony różnorodnością. Prócz Elwiki poznajemy jej ojca, czyli bogatego kupca, zakochanego w dziewczynie szlachetnego młodzieńca oraz postaci bodaj najbardziej magiczne, tj. szarą staruszkę i drwala; jest też spersonifikowana wierzba płacząca i postać będąca synonimem zła, czarny kruk. Największe zainteresowanie czytelnika wzbudza jednak tytułowa perła i to, co sobą symbolizuje. A owa perła oznacza próżność, co doskonale odzwierciedla charakter Elwiki, również łzy i smutek innych ludzi.

– I pamiętaj – kontynuowała szara staruszka – że żadne bogactwa, które zebrałeś w ciągu całego swojego życia, a tym bardziej (…) perła, nie przewyższą wartości tego, czego teraz, w tej chwili, szukasz.

Ta nieduża książeczka jest opowieścią o skutkach życia w przekonaniu, że jest się najważniejszą istotą na świecie. To też historia drogi. Drogi w poszukiwaniu dobra, miłości i szczęścia. Całość ma trójdzielną kompozycję: Perła, W drodze, Spotkanie. Najpierw dowiadujemy się, gdzie jest perła i razem z bogatym kupcem przemierzamy świat, by ją odnaleźć i przywieźć Elwice; dalej z kupcem, a później Elwiką, wyruszamy w podróż, która ma odmienić zło spowodowane przez próżność dziewczyny; zwieńczeniem tej wędrówki jest spotkanie bohaterów (kupca, młodzieńca i Elwiki) i wydarzenia zwiastujące ogólną radość.

Przesłanie tej krótkiej baśni jest dość wyraźne: największym zagrożeniem dla nas jest obojętność wobec innych ludzi, brak miłości (pojętej jako dobro ogólne) i zbytek. Na takich podstawach wyrasta nieszczęście i cierpienie.

„Baśń o perle” warto przeczytać dzieciom. Mogą po nią sięgnąć również dorośli, bowiem jej treść skłania do refleksji nad sobą, nad innymi ludźmi.

Barbara Jasińska

 

 

„Baśń o perle”, autor: Anna Gibasiewicz, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2017, ss. 54.