ISCM World Music Days 2014

Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum MuzykiOrkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki

ISCM World Music Days to festiwal muzyki współczesnej powołany do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (International Society for Contemporary Music). Po raz pierwszy zorganizowany został w Salzburgu w 1923 roku. Od tego czasu gościł już w ponad pięćdziesięciu miastach na całym świecie. Jego gospodarzem były m.in. Luksemburg, Jokohama, Hong Kong, Lublana, Stuttgart, Wilno, Sydney, Zagrzeb i Bruksela. W 2014 roku najważniejsze zjawiska w nowej muzyce przedstawi we Wrocławiu.

W pierwszej połowie października Wrocław zaprezentuje się jako miasto szczególnie zainteresowane muzyką. Poprzez swój rozmach i prestiż festiwal będzie najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w 2014 roku, a jednocześnie próbą generalną przed Europejską Stolicą Kultury 2016. Organizowany jest przez Miasto Wrocław przy pomocy Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, ESK 2016, Opery Wrocławskiej, Narodowego Forum Muzyki, Akademii Muzycznej oraz Programu 2 Polskiego Radia.   

Zaproszeni wykonawcy wystąpią w prestiżowych lokalizacjach kulturalnych miasta: Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej, Akademii Muzycznej, Wrocławski Teatr Lalek, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Muzyczny Capitol, ODA Firlej, Impart, Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum czy Muzeum Narodowe. Na potrzebę pokazów wykorzystana zostanie przestrzeń miejska. Na Placu Zielińskiego zabrzmi unikatowa

„II Symfonia na 100 motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę” autorstwa Sławomira Kupczaka. Z kolei nad Bulwarem Włostowica wykonany zostanie premierowy utwór Christofa Schlaeger i Marjon Smit „Siren Chants – koncert na dwa statki i sto syren okrętowych”.

Wszyscy artyści wrocławskiej edycji ISCM World Music Days to wybitni twórcy muzyki awangardowej. Na festiwalu wystąpią m.in.: Klangforum Wien, Court-circuit, Agata Zubel, Lutosławski Quartet, Orkiestra Muzyki Nowej, Camerata Silesia, Marek Pasieczny i Andrzej Bauer. Wykonają utwory najważniejszych twórców muzyki współczesnej z całego świata.

We Wrocławiu pokażą się: ex-basista Led Zeppelin John Paul Jones, który towarzyszył będzie grupie Supersilent, Ryoji Ikeda – najważniejszy współczesny kompozytor muzyki elektronicznej – a także znakomity projekt Zeitkratzer i legenda muzyki noise Keiji Haino.

Swoją obecność potwierdziło już 120 kompozytorów z całego świata. Wśród nich są m.in. Krzysztof Penderecki oraz Peter Eotvos. Dzieła obu słynnych kompozytorów zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu Opery Współczesnej.

PROGRAM FESTIWALU ISCM WORLD MUSIC DAYS 2014

3.10.2014, piątek

SPHAE.RA utwór cykliczny nr 3.2
Rafał Augustyn
INSTALACJA MULTIMEDIALNA
BWA Awangarda, 3-4.10
godz. pokazów muzycznych: 12:00, 18:00, 24:00, 6:00
Wstęp wolny


What does it matter how many lovers you have if no one of them gives you the universe
Bjorn-Erik Haugen (Niemcy)
INSTALACJA MULTIMEDIALNA
Centrum Sztuki WRO
3.10.2014, godz. 16:00 wernisaż
czas trwania: 3.10-10.10.2014
wstęp wolny


Klangforum Wien
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej, 18.00
Dyr. Clement Power, sopran – Agata Zubel
Bilety: 40 zł N / 25 zł U

Frederik Neyrinck – Contr'Action II (Flandria)
Agata Zubel – Not I (Polska)
Samuel Holloway – Sillage (Nowa Zelandia)
Pierluigi Billone (Włochy)


Anioły w Ameryce – Peter Eötvös
FESTIWAL OPERY WSPÓŁCZESNEJ
Opera Wrocławska, 20.00
Dyr. Peter Eötvös
Bilety: normalny 30-170 zł, ulgowy: 20-150 zł, VIP: 200 zł


4.10.2014, sobota

Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej, 18.00
Dyr. Benjamin Shwartz, skrzypce – Jakub Jakowicz
Bilety: 40 zł N / 25 zł U

Karol Szymanowski – I Koncert skrzypcowy op. 35 (Polska)
Witold Lutosławski – Livre pour orchestre (Polska)
Ivo Josipovic – Epikurov Vrt (Chorwacja)


Anioły w Ameryce – Peter Eötvös (powtórka)
FESTIWAL OPERY WSPÓŁCZESNEJ
Opera Wrocławska, 20.00
Dyr. Christian Schumann
Bilety: normalny 30-170 zł, ulgowy: 20-150 zł, VIP: 200 zł


Siren Chants – koncert na dwa statki i sto syren okrętowych –
Christof Schlaeger i Mirjam Smit
Bulwar Włostowica, 21.00
Wstęp wolny


5.10.2014, niedziela

Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych
Bazylika św. Elżbiety, 15.00
Dyr. Major Paweł Joks

Gabor Kosa – Csepel Rhapsody (Węgry)
Lojze Lebic – Intrada (Słowenia)
Eva Irene Lopszyc – Almirante Cristobal Colon (Argentyna)
Soo-Hyun Park – March "Dreams in a Dream" (Japonia)
Rob Smith – Fuse (Teksas)

Kwartet Wieniawskiego
Koncert organizowany we współpracy z festiwalem PAX ET BONUM PER MUSICAM
Muzeum Narodowe, 17.00
Bilety: 20 zł U / 30 zł N

Hannes Dufek – der horizont, eine rose, das andere (Austria)
Denis Schuler – Haiku 112 (Szwajcaria)
Sang Song – WYSIWYG I: Scriptio Inferior (Korea)
Sławomir Czarnecki – Kwartet „Spiski” (Polska)
Orkiestra Muzyki Nowej
Aula Leopoldyńska, 18.00
Dyr. Szymon Bywalec, skrzypce – Adam Bałdych, system generatywny – Dariusz Jackowski,
komputer audio – Paweł Hendrich
Bilety: 30 zł N / 20 zł U
Carlos Caires – All-in-one (Portugalia)
Gerhard Stabler – Luftspiegelungen (Niemcy)
Doina Rotaru – Centrifuga (Rumunia)
Takashi Tokunaga – How to embroider by shading (Japonia)
Dmitry Timofeev – Contrabass duo (Rosja)
Elżbieta Sikora – Twiling Sonosphere I (Polska)
Paweł Hendrich – Alopopulo (Polska)

Raj utracony – Krzysztof Penderecki
FESTIWAL OPERY WSPÓŁCZESNEJ
Opera Wrocławska, 20.00
Reż. Waldemar Zawodziński
Bilety: normalny: 50-70 zł, ulgowy: 30-50 zł, VIP: 160 zł


6.10.2014, poniedziałek

Prezentacja Future Projects
Akademia Muzyczna, 13.00-16.00
Wstęp wolny


Zdarzenia nieoczekiwane – Wall Ride AT/PL – koncert na budynku Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Uniwersytet Wrocławski, 16.00

Małe Instrumenty
Sanatorium Kultury, 17.00
Bilety: 20 zł N / 10 zł U

Paul Preusser – Contruction No 1 (USA)
Paweł Romańczuk – Kartacz – Suita (Polska)
Małe Instrumenty – Pokaz specjalny (Polska)

Shakespear and hedgeshear – Jobina Tinnemans
Wrocławski Teatr Lalek (hall), 18.30

Elektronika +
Jean Geoffroy, Anna Zielińska, Małgorzata Walentynowicz i Mike Frengel
Wrocławski Teatr Lalek, 19.00
Bilety: 20 zł N / 10 zł U

Rikhardur H. Fridriksson – Postcards from North and South (Islandia)
Thierry De Mey – Silence Must Be (Belgia)
Pierre Jodlowski – Time & Money (Francja)
Mike Frengel – Hotbird (Miami)
Todor Todoroff – Beyond the divide (Belgia)
Ai Kamachi – Paradox for Violin Solo and Electronics Live (Japonia)
Stefan Prins – Piano Hero #1 (Flandria)

Laptop vs. Folk Ensemble Battle oraz potańcówka oberkowa
Phonos ek Mechanes vs. Kapela Braci Dziobaków
ODA Firlej, 21.00

Melting Pot – warsztaty
Impart
Bilal Irshed, Fulco Ottervanger, Laura Remmel, Matthew Jacobson, Felix Carlos Fritsche,
Pol Belardi, Gerard Lebik, Piotr Damasiewicz, Ewa Głowacka i Matěj Frank,
KRF – Klub Realizatorów Filmowych

Gościnnie: Michał Matczak, eReSeN Piano Trio, Grzegorz Rdzak, Filip Szkopek, Bartek Nowak

7.10.2014, wtorek


Otwarta konferencja IAMIC/ISCM
Zamek Książ, godz. 10:30 – 14:00

Chór Narodowego Forum Muzyki
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej, 19.00
Dyr. Agnieszka Franków-Żelazny
Bilety: 30 zł N / 20 zł U

Adelaida Bilbao – In Memoriam Modesta Bor (Wenezuela)
Paul Flynn – Hymnus Sancti Camelaci (Irlandia)
Rita Maciliunaite – Whispering of Meadows (Litwa)
Jordan Nobles – Lux Antiqua (Kanada)
Mirjam Tally – Animalistic Hymn (Estonia)
Anna Korsun – Wehmut (Ukraina)

Datamatics – Ryoji Ikeda
Koncert organizowany we współpracy z AVANT ART FESTIVAL
Impart, 20.30
Bilety: 20 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)
Sprzedaż biletów na wydarzenia w ramach AVANT ART FESTIVAL na www.biletin.pl oraz www.ticketpro.pl.

Melting Pot – koncert finałowy
Impart, 22.00
Bilety: 30 zł N / 20 zł U
Bilal Irshed, Fulco Ottervanger, Laura Remmel, Matthew Jacobson, Felix Carlos Fritsche,
Pol Belardi, Gerard Lebik, Piotr Damasiewicz, Ewa Głowacka i Matěj Frank,
KRF – Klub Realizatorów Filmowych

Gościnnie: Michał Matczak, eReSeN Piano Trio, Grzegorz Rdzak, Filip Szkopek, Bartek Nowak

Kristian Blak – Stone & Water (Wyspy Owcze)
Marilio Buelli – Relais (Włochy)
Ophir Ilzetzki – Long Live the Gathering (Izrael)
Miroslav Toth – Next Variations for Goldberg (Słowacja)


8.10.2014, środa


Koncert Stypendystów i Laureatów Konkursów
Ratusz, 13.00
wstęp wolny

Andre Chini – Nar jag blir stor (Szwecja)
Jacek Rogala – Litorial (Polska)
Vassil Kazandjiev – Monologues (Bułgaria)
Yoon Kyuil – Les Roses no. 15 for Cello and Tape (Korea)
Rashid Kallimoullin – Brussels (Tatarstan)
David Ho-Yi Chan – A Retrospect (Hong Kong)


My Name Is Nobody – Frano Durovic
Koncert organizowany we współpracy z AVANT ART FESTIVAL
Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), 17.00
Choreografia i reżyseria: Dawid Lorenc
Wstęp wolny


Camerata Silesia – Zespół Śpiewaków Miasta Katowice
Kościół Ewangelicki, 19.00
Dyr. Anna Szostak
Bilety: 30 zł N / 20 zł U

Katarina Głowicka – Kyrie (Polska)
Gundega Smite – Thistle (Łotwa)
Therese Ulvo – The (Fool's) Game (Norwegia)
Andrzej Panufnik – Song to the Virgin Mary (Polska)
Gyorgy Ligeti – Lux aeterna (Rumunia)
Olivier Messiaen – O sacrum convivium (Francja)

Table Around Cage – Karbido
Wrocławski Teatr Współczesny, 21.00
Bilety: 32 zł N / 24 zł U
Bilety do nabycia w kasie Wrocławskiego Teatru Współczesnego (ul. Rzeźnicza 12) oraz na www.wteatrw.pl.

9.10.2014, czwartek

Struny+
Marek Pasieczny i Andrzej Bauer, Trio Leo
Akademia Muzyczna, 15.00
Wstęp wolny

Marek Pasieczny – Anamnesis (Polska)
Arvo Part – Fratres (Estonia)
Andrzej Bauer – Fattoriale (Polska)
Annelies Van Parys – Drifting Sand (Flandria)
Klaas de Vries – Spiegelpaleis (Holandia)
Karen Odrobna-Gerardi – Che 'l giardin dello 'mperio sia... (Włochy)


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej, 17.00
Dyr. Jacek Rogala
Bilety: 30 zł N / 20 zł U

Panayiotis Kokoras – Kydoimos (Grecja)
Fernando Munizaga-Mellado – Espejismos (Chile)
Jesper Nordin – Residues (Szwecja)
Tomasz Jakub Opałka – Vitality (Polska)
Marcel Wengler – Tableau for orchestra (Luksemburg)
Grażyna Pstrokońska-Nawratil – Harmony’s (Polska)


Pułapka – Zygmunt Krauze
FESTIWAL OPERY WSPÓŁCZESNEJ
Opera Wrocławska, 20.00
Bilety: normalny: 50-70 zł, ulgowy: 30-50 zł, VIP: 160 zł


Tribute to Lou Reed – Zeitkratzer ft. Keiji Haino
Koncert organizowany we współpracy z festiwalem AVANT ART FESTIVAL
Impart, 21.00
Bilety: 25 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu)
Sprzedaż biletów na wydarzenia w ramach AVANT ART FESTIVAL na www.biletin.pl oraz www.ticketpro.pl.

10.10.2014, piątek


Klawisze +
Rafał Łuc i Maciej Frąckiewicz, Gośka Isphording oraz Lutosławski Piano Duo
Akademia Muzyczna, 17.00
Wstęp wolny

Bo Andersen – Impromptu avec ombres (Dania)
Christina Athinodorou – Virgules (Cypr)
Alexandra Filonenko – Schattenspiel (Rosja)
Lauri Kilpio – Narrative Topography I (Finlandia)
Marcela Pavia – Sonanze (Włochy)
Michał Moc – MissA (Polska)
Jarosław Płonka – cuir (Polska)
Shoryu Itazu – Dancing Woods (Japonia)
Nicole Lizee – Hitchcock Etudes (Kanada)
Jane Stanley – Pentimenti (Australia)

Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej, 19.00
Dyr. Benjamin Shwartz, wiolonczela – Gebert Alexander
Bilety: 40 zł N / 25 zł U

Julian Anderson – The Discovery of Heaven (Wielka Brytania)
Albert Schnelzer – Crazy Diamond (Szwecja)

(przerwa)

Johannes-Boris Borowski – Change (Niemcy)
Yair Klartag – Background Music for Fundraising Event (Izrael)
Enno Poppe – Markt (Niemcy)

Peaches
Koncert organizowany we współpracy z AVANT ART FESTIVAL
Eter, 21.30
Bilety: 60 zł (przedsprzedaż) / 80 zł (w dniu koncertu)
Sprzedaż biletów na wydarzenia w ramach AVANT ART FESTIVAL na www.biletin.pl oraz www.ticketpro.pl.

11.10.2014, sobota


II Symfonia na sto motocykli, gitarę elektryczną, perkusję i elektronikę
– Sławomir Kupczak
Plac Zielińskiego, 16.00–18:00
Dyr. Sławomir Kupczak, gitara elektryczna – Andrzej Nowak, perkusja – Dominik Stankiewicz
Od godz. 16.00 występy najlepszych wykonawców Muzyki Młodego Wrocławia    


Piotr Rojek oraz Cantores Minores Wratislavienses – Wrocławscy Kameraliści
Koncert organizowany we współpracy z festiwalem PAX ET BONUM PER MUSICAM
Kościół pw. Świętego Krzyża,17.00
Dyr. Piotr Karpeta
Wstęp wolny

Philipp Maintz – ferner, und immer ferner (Niemcy)
Seppo Pohjola – Valon aani (Sound of light) (Finlandia)
Wouter Snoei – Organism (Holandia)
Henrik Denerin – Decorated Zither (Szwecja)
Evis Sammoutis – Onomatopoeia (Cypr)
Jorge Cordoba – Voy viajando (Meksyk)
Arvo Pärt – Virgencita (Estonia)
Paweł Łukaszewski – Laudate Dominum (Polska)

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna
NOT, 19.00
Dyr. Ernst Kovacic, skrzypce – Ernst Kovacic, klawesyn – Gośka Isphording
Bilety: 30 zł N / 20 zł U

Ozkan Manav – Countryside Landscapes: Winter (Turcja)
Andrzej Kwieciński – Umbrae B (Polska)
Juste Janulyte – Elongation of Nights (Litwa)
Dariusz Przybylski – Red, Yellow, Red. Hommage a Mark Rothko (Polska)

(przerwa)

Germán Toro-Pérez – Concerto for violin and strings (Kolumbia)
Hanna Kulenty – GG Concerto (Polska)

Supersilent ft. John Paul Jones
Koncert organizowany we współpracy z AVANT ART FESTIVAL
Impart, 21.00
Bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu)
Sprzedaż biletów na wydarzenia w ramach AVANT ART FESTIVAL na www.biletin.pl oraz www.ticketpro.pl.

12.10.2014, niedziela


Koncert Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich
Aula Leopoldina, 12.00
Harfa – Anna Sikorzak Olak, Sound Factory Orchestra, dyr. Robert Kurdybacha

    Jagoda Szmytka – for travelers like angels or vampires na ensemble
    Mateusz Ryczek – Przesłuchy na harfę i ensemble
    Jacek Sotomski – Swanesque na harfę solo
    Ryszard M. Klisowski – Light of the Night na harfę solo
    Adrian Foltyn – Cochlear superstrings na harfę celtycką, harfę, MIDI, ensemble i komputer

Agata Zubel oraz Kwartet Lutosławskiego
Oratorium Marianum, 15.00
Klarnet – Arkadiusz Adamski, tanpura – Jerzy Nowak, fortepian – Bartłomiej Wąsik
Bilety: 30 zł N / 20 zł U

Meliha Doguduyal – Abime (Turcja)
Joseph Papadatos – The Frontiers of Oblivion (Grecja)
Vladimir Rannev – Aneine, die voruberging (Rosja)
Gabriel Dharmoo – Vaai Irandu (Kanada)
Li-Wei Chao – Wind. Forest. Fire. Mountains (Tajwan)
Sam Nichols – Refuge (USA)
Isidora Žebeljan – New Songs of Lada (Serbia)

Pięć śpiewów z klatki – Prasqual
FESTIWAL OPERY WSPÓŁCZESNEJ
Opera Wrocławska, 17.00
Dyr. Tomasz Szreder
Bilety: normalny: 30-170 zł, ulgowy: 20-150 zł, VIP: 200 zł

Court-circuit
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej, 19.00
Dyr. Julien Leroy
Bilety: 30 zł N / 20 zł U

Mithatcan Ocal – Sivgin (Turcja)
Philippe Hurel – Trait d'union (Francja)
Cezary Duchnowski – Drone Music (Polska)

(przerwa)

Cristian Lolea – Entropia (Rumunia)
Karlheinz Essl – Under Wood (Austria)

Keiji Haino ft. Stephen O’Malley
Koncert organizowany we współpracy z AVANT ART FESTIVAL
ODA Firlej, 21.30
Bilety: 20 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu koncertu)
Sprzedaż biletów na wydarzenia w ramach AVANT ART FESTIVAL na www.biletin.pl oraz www.ticketpro.pl.


Imprezy towarzyszące:

2.10
spotkanie z kompozytorem:
Peter Eotvos, Opera Wrocławska, godz. 20:30

3.10
Mucha Cokotucha – opera dla dzieci
ODA Firlej, 11.00
Wstęp wolny

3.10
Finał Otwartej Sceny
Wyspa Słodowa, 14:00 – 22:00

4.10
Muzyka Młodego Wrocławia
Wyspa Słodowa, 14.00 – 21.00

5.10
Koncert Szkół Suzuki
Wrocławski Teatr Lalek Scena Letnia, godz. 13.00

6.10
Finał Przeglądu Zespołów Amatorskich
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI
Teatr Muzyczny Capitol, godz. 16.30

7.10
Orkiestra Muzyki Nowej
Koncert zorganizowany przez POLMIC w ramach konferencji „Tradycja w muzyce współczesnej” Zamek Książ, 15.00
Dyr. Szymon Bywalec

    Jana Kmitowa – Metamerie (Słowacja)
    Candido Limo – Momentos Memorias II (Portugalia)
    Gunnar Andreas Kristinsson – Arma Virumque Cano (Islandia)
    Savvas Savvas – To drepani (Cypr)
    Zygmunt Krauze – Aus aller Welt stammende (Polska)

8.10
AD-W 2014 dla aktora, improwizujących solistów, orkiestry i chóru –
Krzysztof Knittel / prawykonanie
Impreza towarzysząca organizowana przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Bazylika św. Elżbiety, 22.00
Wstęp wolny

10.10
warsztaty z gitary współczesnej i kompozycji gitarowej:
Marek Pasieczny
Akademia Muzyczna, godz. 10.00-16.00

W programie ponadto...

Instalacje multimedialne:

Thomas Vaquie – O (Omicron) (Francja)
Hala Stulecia, codziennie

Brian Eno
Hala Stulecia, Pergola, weekendy

Bjorn-Erik Haugen – What Does It Matter How Many Lovers You Have If None Of Them Gives You The Universe
Wro Art Center, 3.10 – 10.10

Przegląd filmowy
AVANT ART FILM

Warsztaty, spotkania, prelekcje