Świat bez wolności na ekranie. Zobacz i podyskutuj

Od 3 do 11 czerwca 2016 r. we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności”. Organizuje go Instytut Pamięci Narodowej. Wszystkie projekcje i spotkania zaplanowano w kinie Nowe Horyzonty. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach jest bezpłatny.

Tym, co najbardziej wyróżnia Przegląd Filmowy, są wyjątkowi goście, w tym Jiří Menzel, Marta Meszaros, José Torres czy opozycjoniści z krajów dawnego bloku wschodniego. Zaproszeni zostali również młodzi aktywiści na rzecz demokracji z Kuby. W każdym dniu przeglądu zaplanowano dyskusję z udziałem świadków wydarzeń przedstawianych w filmach, reżyserów, dziennikarzy lub naukowców.

Aż 13 filmów i 9 niepowtarzalnych spotkań z gośćmi z całego świata

Prof. Philip ZimbardoProf. Philip Zimbardo

Ważne jest dla nas to, by wielką historię, formy działania dyktatur i totalitaryzmów, przybliżyć z perspektywy jednostki. Przeszłość jest kluczem do zrozumienia teraźniejszości, a z perspektywy człowieka widać lepiej, jak wygląda świat bez wolności, jak wielką wartością jest wolność i jak wysoką cenę trzeba nieraz za nią płacić – mówi dr Robert Żurek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Dlatego w programie znalazły się filmy dotyczące przemian w Chinach oraz sytuacji na Kubie. Przegląd potrwa 9 dni. Każdy dzień to próba pokazania problemu, jakim jest świat bez wolności, z perspektywy innego kraju. Oprócz wymienionych będą to m.in demokracje ludowe (Węgry, NRD, PRL, Czechosłowacja) i ZSRR, a także Chile w okresie rządów Pinocheta. W programie znalazło się łącznie 13 filmów. Zobaczymy obrazy ikoniczne dla historii kina, jak również filmy mało w Polsce znane. Wątkiem wspólnym jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.

Wstępem do Przeglądu Filmowego był wykład prof. Philipa Zimbardo zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Prof. Philip ZimbardoProf. Philip Zimbardo

 

W spotkaniu połączonym z polską premierą filmu „The Stanford Prison Experiment” wzięło udział ponad 500 osób. Słynny amerykański psycholog mówił o mechanizmach działania dyktatur i totalitaryzmów.
– Wybrane przez nas filmy wiele z tych wątków obrazują, mocno przemawiając do wyobraźni. Pokazują m.in. to, jakie realia towarzyszą marzeniom o świecie doskonałym i jak ludzie odnajdują się w systemach zniewolenia. Projekcje połączone ze spotkaniami i dyskusjami to gratka dla pasjonatów kina oraz historii, jak również dla każdego, kto interesuje się światem – dodaje dr Andrzej Krajewski, pełnomocnik prezesa IPN ds. ESK.

Prof. Philip ZimbardoProf. Philip Zimbardo

Wszystkie projekcje i dyskusje zaplanowano w kinie Nowe Horyzonty. Wstęp na wszystkie projekcje i dyskusje jest bezpłatny. Dystrybucja wejściówek rozpocznie się 30 maja 2016 r.

Instytut Pamięci Narodowej organizuje Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

Patroni medilani: filmweb.pl, KINO, Wroclaw.pl.

Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności”. Kino Nowe Horyzonty – ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław.

[materiał prasowy organizatorów wydarzenia]