Międzynarodowy Przegląd Filmowy

W programie Międzynarodowego Przeglądu Filmowego jest 13 filmów i 9 spotkań z wyjątkowymi gośćmi. Przegląd rusza już 3 czerwca w kinie Nowe Horyzonty. Wstęp na wszystkie projekcje i wydarzenia jest wolny. W kasach można już odebrać wejściówki na dzień otwarcia. Organizatorem przeglądu jest Instytut Pamięci Narodowej.

Przegląd „Świat bez wolności” to inauguracja Instytutu Pamięci Narodowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Przegląd potrwa 9 dni (do 11 czerwca) w kinie Nowe Horyzonty. W programie jest 13 filmów i 9 spotkań z wyjątkowymi gośćmi, w tym z twórcami filmowymi, jak Jiří Menzel lub Marta Mészáros, dziennikarzami, historykami, świadkami historii z Niemiec, Chile, Kuby, dawnej Czechosłowacji czy Węgier.
Program Międzynarodowego Przeglądu Filmowego „Świat bez wolności” został tematycznie podzielony. Dzień otwarcia poświęcony jest utopiom. To okazja, by na dużym ekranie zobaczyć obrazy ikoniczne dla historii kina: „Fahrenheit 451” (reż. François Truffaut) oraz „Brazil” (reż. Terry Gilliam). Między seansami zaplanowano dyskusję, którą poprowadzą Grażyna Torbicka i prof. Robert Klementowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tematem każdego kolejnego dnia przeglądu będzie okres dyktatury lub totalitaryzmu z innego kraju. Poza wymienionymi to ZSRR i Chiny, jak również PRL. – Zaprosiliśmy gości z całego świata. Filmy w połączeniu ze spotkaniami to rzadka okazja, by od podszewki poznać mechanizmy działania reżimów bezwzględnie dławiących wolność w różnych czasach i w różnych krajach. Będzie można porozmawiać m.in. z ludźmi, którzy o wolność walczyli. W ten sposób lepiej zrozumiemy również naszą historię – mówi dr Robert Żurek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Międzynarodowy Przegląd Filmowy "Świat bez wolności"Międzynarodowy Przegląd Filmowy "Świat bez wolności"

Odbierz bezpłatne wejściówki

Wstęp na wszystkie wydarzenia przeglądu jest wolny. Wejściówki obowiązują jednak w pakiecie: na film i spotkanie po projekcji. To znaczy, że osoby bez wejściówek będą mogły uczestniczyć w spotkaniach tylko wtedy, gdy na sali pozostaną wolne miejsca.
Wejściówki na każdy kolejny dzień przeglądu dostępne będą cztery dni wcześniej. Można je odbierać w kasach kina Nowe Horyzonty.
Instytut Pamięci Narodowej organizuje Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” w ramach wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

Patroni medilani:
Filmweb.pl, KINO, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, TVP 3 Wrocław, Wroclaw.pl

Organizator: Instytut Pamięci Narodowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.

Dzień otwarcia Międzynarodowego Przeglądu Filmowego „Świat bez wolności”
3 czerwca 2016 r. (piątek)
„Fahrenheit 451” (reż. François Truffaut) – godz. 17.00
Po seansie dyskusja z zaproszonymi gośćmi
„Brazil” (reż. Terry Gilliam) – godz. 21.15.

Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności”
Kino Nowe Horyzonty – ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław
3-11 czerwca 2016 r.
Projekcje filmowe i udział w dyskusjach - wolny.

[materiał prasowy organizatorów wydarzenia]