Dzikie Pola – katalog wystawy

Spójrzmy na miasto jak na tekst, a wtedy okaże się, jak dziwną Wrocław jest opowieścią - słowami Olgi Tokarczuk rozpoczynamy lekturę przewodnika po wrocławskich dzikich polach. Publikacja ta towarzyszy wystawie Dzikie Pola. Historia Awangardowego Wrocławia przygotowanej przez Muzeum Współczesne Wrocław we współpracy z warszawską Zachętą, w której to siedzibie możemy zobaczyć ekspozycję.

Zarówno wystawa, bo prezentuje około 500 obiektów z różnych dziedzin sztuki, tj. obrazy, fotografie, filmy czy rejestracje dźwiękowe, jak i przewodnik po niej, są obszerne w swoich formach. Sięgając jednak po tę lekturę ilość stron nie przeraża, a publikacja staję się czymś na kształt historycznego i kulturalnego kompendium wiedzy o powojennym Wrocławiu.

"Dzikie pola"- katalog"Dzikie pola"- katalog
Książka - przewodnik po Dzikich Polach Wrocławia

Na pierwszych stronach przewodnika natrafiamy na tekst Hanny Wróblewskiej-dyrektorki warszawskiej Zachęty-która pisze: Książkę - przewodnik po awangardowym Wrocławiu czeka - mam nadzieję - kilka żyć. Trafnym określeniem jest tu książka - przewodnik. Zgłębiając lekturę Dzikich pól ma się ciągłe wrażenie, że te dwie formy-książka i przewodnik-stale się łączą. Publikacja ta to świetny komentarz i uzupełnienie wystawy, ale także fascynująca opowieść o narodzinach nowej sztuki w stolicy Dolnego Śląska. W mieście, które po zakończeniu II wojny światowej zostało zniszczone w 70%, a ludność je zamieszkującą wymieniono niemalże w 100%. To intrygujący zbiór tekstów o tajemniczym mieście Wrocław, w którym zaraz po wojnie, dążono do całkowitego pozbawienia go jego niemieckiej tożsamości. Chcąc wymazać przeszłość Breslau, przesiedlona na te teredny ludność, tworzy historię i kulturę na nowo. ­­­­­­

Dzikie Pola to zbiór artykułów kuratorów, publicystów i naukowców opowiadających o nowo powstającej kulturze Polskiej

Autorzy przewodnika zadbali zarówno o bogaty materiał graficzny prezentujący obiekty wystawowe, jak i o obszerny, ale nie nachalny w swojej formie, zbiór tekstów, w którym każda z opowieści jest osobną, indywidualną historią. Tak jak przez Wrocław przebijają się warstwy różnych tradycji i kultur, tak i w publikacji nie ma tekstu głównego. Odnajdujemy tu współbrzmiące opisy, wspomnienia i omówienia różnych zjawisk związanych z miastem i ludźmi tworzącymi jego kulturę. Książka-przewodnik składa się z krótkich, aczkolwiek wyczerpujących artykułów, z których każdy wnosi swoją cząstkę w historię awangardowego Wrocławia. Publikacja zawiera zarówno teksty kuratorów wystawy (a jest ich aż 7!), jak i opracowania pisarzy, publicystów i badaczy, mniej lub bardziej związanych z tym miastem. Poprzez swoje teksty, ludzie Ci pokazują czytelnikom Wrocław przez pryzmat swoich oczu, co daje bardzo ciekawy efekt. Każda opowieść prowadzi nas poprzez inne osoby, inne miejsca i inne wydarzenia. Jest w tej inności jednak coś uderzającego. Z pozoru odległe od siebie historie współgrają w jakiś tajemniczy sposób, tworząc niesamowitą mapę wspomnień, której początek to połowa lat 60. XX wieku, a końca w istocie nie ma, bo trwa to do dnia dzisiejszego.

Przewodnik jest więc nie tylko omówieniem aktualnej wystawy, ale stał się świadectwem narodzin polskiej awangardy, konceptualizmu i ruchu poezji konkretnej. Tak jak w przypadku Wrocławia, który po wojnie budowano na nowo, mieszając ludność niemalże z terenów całej Polski, ich zwyczaje i kulturę, tak przewodnik po Dzikich Polach zyskał na roszadzie historii, opowiedzianych przez zaproszonych do współpracy nad tą publikacją ludzi.

Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia. Przewodnik, pod red. Doroty Monkiewicz; autorzy: Olga Tokarczuk, Klaus Bachmann, Małgorzata Dawidek Gryglicka, Michał Duda, Jolanta Gromadzka, Anka Herbut, Agata Jakubowska, Anna Markowska, Anna Mituś, Magda Piekarska, Paweł Piotrowicz, Piotr Stasiowski, Mirosław Ratajczak, Sylwia Serafinowicz, Joanna Stembalska, Łukasz Wojciechowski.


Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia wystawa przygotowana przez Muzeum Współczesne Wrocław we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Izabela Bednarek

Artykuły powiązane:

"Dzikie Pola" Historia Awangardowego Wrocławia

 

Zaczyna się we Wrocławiu – Awangarda Wrocławska, cz. I

Chciane i „nie chciane” „Ziemie Odzyskane”, cz. I