Muszkieterzy wrocławskiego Capitolu

Czterogodzinny spektakl, w tym pojedynki szermiercze, interesująca muzyka, piękne kostiumy i rewolucja. Sceny zbiorowe i kameralne. Ruch i dynamika. Mowa o widowisku „Trzej Muszkieterowie”, które grane jest w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Konrad Imiela i Marek Kocot, autorzy scenariusza, mieli zadanie niełatwe – przedstawienie na deskach wrocławskiego teatru muzycznego historii znanej chyba wszystkim. Potraktowali to zadanie po swojemu, nadając mu niesamowity charakter. I to im się bardzo udało.

Przedstawienie złożone jest z dwóch części podzielonych krótką przerwą. Już na wstępie dowiadujemy się, że wszelkie zdarzenia, które dziać się będą na scenie, przypomniane zostaną przez Plancheta – mistrz krawiectwa, dawniej sługa D'Artagnana. Od samego początku eksponowane są wartości przyświecające Muszkieterom: honor, przyjaźń, lojalność i wierność. Wartka akcja, dynamika i zajmujące dialogi powodują, że pierwsze dwie godziny spektaklu nie nużą, przeciwnie – pochłaniają widza bez końca. Pierwsza część kończy się mocno, z przytupem!
W drugiej bywają niestety momenty znudzenia, szczególnie kiedy na pierwszy plan wysuwane są przemyślenia Atosa. Ale za to finał zaskoczy każdego!

"Trzej Muszkieterowie". Plakat (źródło: teatr-capitol.pl)"Trzej Muszkieterowie". Plakat (źródło: teatr-capitol.pl)
(…) droższe od wszystkich koronek były: honor, odwaga i przyjaźń! Bo jeden walczył za wszystkich, a wszyscy za jednego!
- Planchet

Wszyscy aktorzy grający w spektaklu właściwie błyszczą na scenie Capitolu, bowiem o żadnej z ról nie można powiedzieć, że została zagrana słabo. Od początku znakomici są muszkieterowie: najbardziej z nich zrównoważony Atos (Przemysław Glapiński), uduchowiony Aramis (Adrian Kąca), niepokorny Portos (Maciej Maciejewski), młody i dość jeszcze naiwny D'Artagnan (Piotr Gawron-Jedlikowski). Szacunek wzbudza kardynał Richelieu (Bartosz Wójcik); waleczność charakteryzuje kapitana De Treville (Cezary Studniak); uwodzi i zachwyca tak postać, jak i pięknie brzmiący głos Konstancji (Ewa Szlempo); bawią nas mąż Konstancji pan Bonacieux (Andrzej Gałła) i Oberżystka (Emose Uhunmwangho); interesująca wypada w swojej roli służąca Milady, czyli Kitty (Ewelina Adamska-Porczyk). Niezwykle dużo cech niesie z sobą rola Milady (Justyna Szafran), wśród których wyróżnić można: namiętność, szaleństwo i cynizm. Na uwagę zasługuje też rola hrabiny Winter (Justyna Antoniak), królowej Anny Austriaczki (Magdalena Wojnarowska), księcia Buckingham (Wojciech Brzeziński).
Jednak najciekawszą postacią spektaklu okazał się Planchet, w roli którego wystąpił znakomity Mikołaj Woubishet. To on, Planchet, jest narratorem czterogodzinnej opowieści, to on jest obserwatorem i w niemałym stopniu uczestnikiem wielu przedstawionych historii muszkieterów, i wreszcie to on jest prowodyrem rewolucji – walczyć należy za sprawę, nie za koronki! A sprawą jest paryski lud: niedoceniany i poniżany przez wszystkich. Finałowe wystąpienie Woubisheta porywa, zagrzewa do walki i do refleksji nad życiem.

Warto podkreślić również niezwykle przygotowaną scenografię (Grzegorz Policiński) spektaklu, choreografię (Jacek Gębura), choreografię pojedynków (Maciej Andrzej Maciejewski, Sylwester Zawadzki), piękne kostiumy (Anna Chadaj), muzykę (Krzesimir Dębski) i znakomicie grającą orkiestrę.

Pomysł przeniesienia powieści Dumasa na scenę Capitolu okazał się bardzo dobry. Tłumnie przybyli do Teatru widzowie zarówno w przerwie, jak i po zakończeniu spektaklu nie mogli nachwalić się obejrzanego widowiska. Kluczem tego sukcesu okazało się przedstawienie ważnych tematów: przyjaźń, męstwo, honor, ale przede wszystkim walka za sprawę! Tak właśnie jest: Muszkieterzy wrocławskiego Capitolu to poważna opowieść o wielkich wartościach jedynie zroszona niekiedy farsą i humorem.


Barbara Jasińska
(9 października 2015)

„Trzej Muszkieterowie”, spektakl Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Pokazy przedpremierowe: 8 i 9 października, premiera: 10 października. Scenariusz i teksty piosenek: Konrad Imiela, Marek Kocot. Reżyseria: Konrad Imiela.

Bilety na spektakl „Trzej Muszkieterowie” można kupić TUTAJ!

Artykuły powiązane (Teatr Muzyczny Capitol):
Klimat lat 60. we wrocławskim Capitolu
Oczy Paść Będę Cieniem. Spektakl