Oczy Paść Będę Cieniem. Spektakl

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu jest miejscem niezwykłym. Jako jednostka kulturalna propaguje wydarzenia teatralno-muzyczne dla dzieci i dorosłych. Grane są w nim przedstawienia, na które nie raz chce się wrócić. Profesjonalizm, czar i błyskotliwość to podstawowe cechy charakteryzujące tak twórców spektakli, jak i aktorów grających na deskach Capitolu.

Z ramienia Teatru działa Studium Musicalowe Capitol, w którym kształcenie odbywa się na kierunku – aktor scen muzycznych. W maju i czerwcu 2016 roku na Małej Scenie mieliśmy możliwość oglądać spektakl „Oczy Paść Będę Cieniem” w wykonaniu słuchaczy III roku Studium. Premiera przedstawienia odbyła się 3 maja 2016 roku w czterechsetną rocznicę śmierci Szekspira.

„Oczy Paść Będę Cieniem”. Spektakl„Oczy Paść Będę Cieniem”. Spektakl
Kolaż dzieł Szekspira

Na spektakl składają się kluczowe sceny z wybranych dzieł Szekspira: „Ryszard III”, „Makbet”, „Romeo i Julia” oraz „Otello”. Słuchacze Studium kolejno odgrywają swoje role, wcielając się w najbardziej znane szekspirowskie postacie. Przedstawienie rozpoczyna scena z opłakującą zmarłego męża Lady Anną, a kończy się szaleńczą zazdrością Otella. Sala wypełniona jest mrokiem, przez który przebija się jedynie światło świec. Niepokojąca muzyka nadaje ton całemu przedstawieniu. Aktorzy chodzą po scenie boso, ubrani w czarne stroje, co dodatkowo potęguje nastrój przepełniony żałobą. Całość tworzy atmosferę grozy i niechybnej śmierci.

Wcielenie się w rolę któregokolwiek z bohaterów szekspirowskich dzieł prawdopodobnie nie jest łatwe. Młodym aktorom udało się to jednak bardzo dobrze. Na szczególne oklaski zasługuje, odgrywająca rolę Lady Anny, Kama Salach. Niezwykle autentyczna była Julia Kulpa jako Morderca II oraz Zofia Kubiak i Agnieszka Hałka, obie występujące w roli Desdemony. Najbardziej zachwycił nas i przekonał Michał Zborowski jako Otello.

Spektakle grane przez słuchaczy Studium Musicalowego Capitol polecamy wszystkim, a szczególnie tym, którzy ciekawi są umiejętności aktorskich młodych, dopiero zaczynających swoje kariery, studentów.

„Oczy Paść Będę Cieniem” spektakl dyplomowy słuchaczy III roku Studium Musicalowego Capitol. Reżyseria, układ scen: Mikołaj Woubishet; scenografia i kostiumy: Agata Duda-Gracz; muzyka: Grzegorz Mazoń; choreografia: Barbara Olech; asystent reżysera: Dorota Bzdyla, Klaudia Waszak.
Aktorzy/słuchacze Studium: Lady Anna – Kama Salach, Ryszard III – Dorota Bzdyla, Klaudia Waszak, Morderca I/Wiedźma – Sara Nowak, Morderca II – Julia Kulpa, Julia I – Angelika Wójcik, Pani Capuletti – Karolina Sak, Julia II – Olga Tomaszewska, Desdemona I – Zofia Kubiak, Emilia/Wiedźma – Marta Warchoł, Desdemona II/Wiedźma – Agnieszka Hałka, Henryk VI/Clarence/Romeo – Michał Juraszek, Otello/Tybalt – Michał Zborowski.

Barbara Jasińska

Artykuły powiązane (Teatr Muzyczny Capitol):
Muszkieterzy wrocławskiego Capitolu
Klimat lat 60. we wrocławskim Capitolu