„Wzrastanie“ – wystawa rzeźb ceramicznych

Od 18 listopada 2016 r. do 20 stycznia 2017 r. w galerii mała Biała Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki będzie można oglądać wystawę rzeźb ceramicznych „Wzrastanie”, której autorem jest Jakub Amadeusz Biewald.

„Wzrastanie“, wystawa Jakuba Amadeusza Biewalda. Plakat„Wzrastanie“, wystawa Jakuba Amadeusza Biewalda. Plakat
We współczesnym świecie sztuki, coraz mocniej opierającym się na kontrowersyjnych koncepcjach, dążeniu do innowacji czy nowoczesnych technologiach, tradycyjny obiekt rzeźbiarski staje się reliktem dawnych epok, żywą skamieniałością. Dlatego, poprzez swoją prostotę wyrazu, naturalność i pierwotność, obiekty rzeźbiarskie zdają się być najbardziej tajemnicze, sięgające źródeł twórczościBiewald.

Analogie między procesem twórczym rzeźbiarza a procesami zachodzącymi w naturze

Biewald jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku Rzeźba i Działania Przestrzenne, na specjalizacji Ceramika. Po ukończeniu toruńskiej uczelni rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. W swojej twórczości sięga po rysunek, malarstwo oraz fotografię, także po obiekty rzeźbiarskie i instalacje. Jednak główną formą artystycznego wyrazu, po którą sięga, jest rzeźba.

Przy tworzeniu rzeźb do wystawy „Wzrastanie” Biewald inspirował się zjawiskami występującymi w naturze. Jak sam twierdzi proces twórczy to analogia do wzrostu u roślin, zwierząt, w glebach, skałach i innych materiach natury. To wzrastanie tworzy pewną strukturę (nakładające się na siebie kolejne warstwy). Prace, które pokazane będą w Bolesławcu, powstały właśnie przez nakładanie na siebie kolejnych warstw (tzw. metoda wałeczków), co miało oddać wskazane przez autora podobieństwo między twórczością rzeźbiarza a procesami zachodzącymi w naturze.

Wernisaż wystawy Biewalda zaplanowano na 18 listopada (godzina 18:00).

Zapraszamy do Bolesławca.

Barbara Jasińska

Źródło: materiały prasowe Bolesławieckiego Ośrodka Kultury  Międzynarodowego Centrum Ceramiki (kliknij).