Gabinet Osobliwości. Wystawa w Muzeum Regionalnym

W piątek 17 lipca o godzinie 18 w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaworze przy ul. Klasztornej 6 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pt. "Gabinet osobliwości".

Gabinet Osobliwości w Muzeum Regionalnym w JaworzeGabinet Osobliwości w Muzeum Regionalnym w Jaworze
Zostaną zaprezentowane unikatowe zbiory archeologii, sztuki, zoologii, paleontologii, entomologii, militariów, w tym kurioza sprowadzane z egzotycznych zakątków świata. Pochodzą one z regionalnych kolekcji prywatnych i zasobów muzeów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Osobliwości z muzeum

Na zwiedzających czekają także osobliwości z kolekcji jaworskiego muzeum: broń wschodnia, kolekcja motyli, trofea zwierzęce oraz wyjątkowy zbiór archeologii epoki kamienia i brązu. W XVI-XVIII stuleciu gabinety osobliwości - zwane także "Kunstkamerami" - zakładano w rezydencjach mieszczańskich, szlacheckich i książęcych. Funkcjonowały jako oddzielna kategoria zbieractwa obok galerii sztuki i kolekcji malarstwa. Te prywatne zbiory udostępniane z czasem szerszemu gronu publiczności przyczyniły się w dobie oświecenia do powstania pierwszych w Europie muzeów.

Wystawę oglądać można do 30 września. Serdecznie zapraszamy.

Muzeum Regionalne w Jaworze