Skarb groszy praskich wraca do Oleśnicy

W ramach obchodów 760-lecia lokacji miasta w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią odsłonięta zostanie wystawa Skarb Oleśnicki. Nową ekspozycję będzie można oglądać od czwartku 26 lutego 2015 roku. Z tej okazji w sobotę, 28 lutego, wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

"Skarb groszy praskich z Oleśnicy". Plakat"Skarb groszy praskich z Oleśnicy". Plakat
Wszystkich zainteresowanych historią Skarbu Oleśnickiego zapraszamy na wykład pt. „Skarb groszy praskich z Oleśnicy”, który poprowadzi profesor Borys Paszkiewicz, wybitny znawca numizmatyki średniowiecznej. Odczyt odbędzie się w środę 25 lutego 2015 roku o godzinie 18.00 w Sali Konferencyjnej OBP przy ul. M. Reja 10.

25 lutego odbędzie się wykład „Skarb groszy praskich z Oleśnicy”, a dzień później otwarta zostanie wystawa Skarb Oleśnicki

Skarb groszy praskich odkryty został w 2011 roku podczas badań archeologicznych prowadzonych przy budowie ciepłociągów w rejonie ulic B. Prusa, 3 Maja i Rynku w Oleśnicy. W jego skład wchodzi 420 numizmatów pochodzących z czasów dwóch wybitnych władców Królestwa Czeskiego -  Karola IV i Wacława IV z dynastii Luksemburgów. Monety o ponad 600-letniej metryce stanowiły o sile gospodarczej i politycznej późnośredniowiecznych Czech.

 

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
ul. Bociania 11
56-400 Oleśnica
muzeum@muzeum.olesnica.pl

 

Notatka prasowa przygotowana przez Oleśnicki Dom Spotkań z Historią