XVII Festiwal Bachowski w Świdnicy

Zapraszamy na XVII Festiwal Bachowski w Świdnicy, który odbywał się będzie od 29 lipca do 15 sierpnia 2016. Jak każdego roku, tak i teraz, festiwalowe wydarzenia zaplanowano głównie we wnętrzach Kościoła Pokoju. Cześć koncertów zaganych zostanie też w Dzierżoniowie, Pożarzysku, Strzelcach Świdnickich, Siedlimowicach oraz Makowicach i Bielawie.

Program XVII Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy znajduje się TUTAJ!

Motto XVII Festiwalu Bachowskiego brzmi: „ciekawość świata - ciekawość człowieka”

Jeden z najstarszych Festiwali w Polsce jest jednocześnie jednym z najbardziej twórczych wydarzeń. Pracują nad nim znakomici ludzie zaangażowani w muzykę, ale też w poznanie człowieka. Tegoroczne motto Festiwalu jest tego dowodem, a jak powiedział Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu: - W praktyce motto to oznacza prostą zachętę do rozejrzenia się wokół siebie. Ponieważ piękno, niezapomniane doznania i zdarzenia mogące zmienić życie są na wyciągnięcie ręki.

Festiwal Bachowski (materiał z archiwum organizatorów wydarzenia)Festiwal Bachowski (materiał z archiwum organizatorów wydarzenia)

Artyści światowego formatu

W lipcu i sierpniu do Świdnicy przyjadą m.in.: Akademie für Alte Musik Berlin, Le Poème Harmonique i Vincent Dumestre, Café Zimmermann, La Venexiana, Capella Cracoviensis i Matteo Messori oraz Akademia Bachowska pod kierunkiem Fabia Bonizzoniego. Nie zabraknie też solistów, wśród których podziwiać będzie można skrzypków Roberta Bacharę i Jorge Jimeneza, pianistę Mariusza Klimsiaka, flecistę Petera Holtslaga oraz lutnistę Edina Karamazova i organistę Camerona Carpentera. Ostatni z wymienionych tutaj artystów zagra na organach zbudowanych specjalnie dla niego, tzw. international touring organ, i na nowo odrestaurowanych wielkich organach Kościoła Pokoju.

Kościół Pokoju (materiał z archiwum organizatorów wydarzenia)Kościół Pokoju (materiał z archiwum organizatorów wydarzenia)

Amatorski chór społeczny i fortepianowy maraton

W ramach XVII Festiwalu Bachowskiego posłuchać będzie można amatorskiego chóru społecznego, który weźmie udział w wykonaniu chorałów w Pasji Mateuszowej Bacha. Interesującym wydarzeniem będzie „scena otwarta”, czyli fortepianowy maraton w wykonaniu uczniów szkół muzycznych oraz pianistów amatorów. Podczas jednego z koncertów wystąpi aktorka - Magdalena Cielecka.

Barbara Jasińska

Żródło:
Materiał prasowy organizatorów wydarzenia oraz strona domowa Festiwalu: bach.pl.