Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych"

Zapraszamy na 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych", który odbędzie się w Świdnicy już między 12 a 18 września. W programie imprezy, poza zmaganiami konkursowymi, znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata.

Gratką dla wszystkich miłośników polskiego dokumentu będzie projekcja Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham Pawła Łozińskiego, autora takich filmów jak Inwentaryzacja czy Ojciec i syn. Widz przez blisko półtorej godziny obserwuje trzy gadające głowy, które mierzą się z niewygodnymi emocjami. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania – reżyser serwuje grupową terapię publiczności, mówi dużo o współczesnej rodzinie, a pewna sztuczka filmowa, jaką zastosował podnosi ten dokument do rangi arcydzieła gatunku.

Nawet nie wiem, jak bardzo Cię kocham ZWIASTUN

Z filmu: Brakujące zdjęcieZ filmu: Brakujące zdjęcie

 

Kolejną propozycją jest Mnich z morza w reżyserii Rafała Skalskiego, którego międzynarodowa premiera odbyła się na zakończonym niedawno festiwalu filmowym w Locarno. Film opowiada o Ballu, trzydziestoletnim Taju, który korzysta z uciech nocnego Bangkoku, jednak prastara tradycja, która mówi, że każdy prawdziwy mężczyzna powinien choć przez chwilę znaleźć się w klasztorze i stać buddyjskim mnichem. Ball bierze więc urlop w pracy, by pochylić się nad swym duchem. Wśród polskich filmów w programie "Okiem Młodych" znalazł się też Koniec świata Moniki Pawluczuk z 2015 roku - studium ludzkiej samotności transmitowanej nocami na falach Radia Łódź.

Jednym z najbardziej ekscytujących tytułów międzynarodowej selekcji jest niewątpliwie Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci, najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga. Podobno pierwsza wiadomość wysłana dzięki pierwotnej wersji internetu w 1969 roku brzmiała „lo”. Zaczynając od tego niepozornego wydarzenia, Herzog zabiera nas w wielką, filmową wyprawę po świecie, gdzie galopujący rozwój technologii zaczyna coraz mocniej wyznaczać rytm życia człowieka.

Brakujące zdjęcie ZWIASTUN

Z filmu: OptymistkiZ filmu: Optymistki

Widzowie "Okiem Młodych" zobaczą też nominowany do Oscara 2014 w kategorii Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego film Brakujące zdjęcie (reż. Rithy Panh) przywołujący poruszające wspomnienia z Kambodży pod krwawymi rządami Pol Pota i Czerwonych Khmerów. Dokumenty, które trafią do programu wprost ze Skandynawii, pytać będą o to, na ile względna jest wolność, którą oferuje najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie (Facebookistan, reż. Jakub Gottschau) oraz zastanawiać się, czy pogoda ducha i optymizm mają datę ważności (Optymistki, reż. Gunhild Magnor).

Na 9. "Okiem Młodych" zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

[materiał prasowy organizatorów wydarzenia]