Zamknięcie Europejskiej Stolicy Kultury

W sobotę 17 grudnia odbyło się oficjalne zamknięcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. We Wrocławskim Centrum Kongresowym zebrali się kuratorzy ESK 2016 z dyrektorem Krzysztofem Majem, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz zaproszeni goście, w tym gośc specjalny Donald Tusk.

O godzinie 17:00 rozpoczęła się Ceremonia Zamknięcia ESK 2016, podsumowująca cały rok wydarzeń kulturalnych, jakie miały miejsce we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska. Wśród zaproszonych gości, poza Donaldem Tuskiem, byli między innymi: Tibor Navracsics (Komisarz Unii Europejskiej do spraw kultury, młodzieży i sportu), Paweł Hryniak Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski Marszałek Województwa, a także kuratorzy Europejskiej Stolicy Kultury: Chris Baldwin, Jarosław Fret, Ewa Michnik, Agnieszka Franków-Żelazny, Zbigniew Maćków, Roman Gutek, Irek Grin, Michał Bieniek.

Fot. 1 Ceremonia Zamknięcie ESK 2016, foto. Bartosz TwardakFot. 1 Ceremonia Zamknięcie ESK 2016, foto. Bartosz Twardak

Nasze serce biją w Aleppo. Modlimy się o pokój...
Tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.
Jak sam przyznał sytuacja w kraju, a także w mieście, nie jest łatwa, są różne napięcia i problemy jak w przypadku Teatru Polskiego lub Muzeum Współczesnego Wrocławia jednak: 
Wszystko, co czyniliśmy, miało sprawić, że będziemy lepsi.

Prezydent Dutkiewicz podziękował pomysłodawcom, kuratorom, osobom, które pomagały tworzyć ideę Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz premierom Donaldowi Tuskowi i Ewie Kopacz, też ministrom kultury Małgorzacie Omilanowskiej za wsparcie finansowe projektu oraz Glińskiemu za podtrzymanie tej decyzji.
Dziękuję wszystkim, którzy współuczestniczyli w tworzeniu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Na zakończenie Prezydent Dutkiewicz w nawiązaniu do aktualnych wydarzeń w kraju i pokazał kartkę z napisem #wolnemedia. 

Fot. 2 Ceremonia Zamknięcia ESK 2016, foto. Bartosz TwardakFot. 2 Ceremonia Zamknięcia ESK 2016, foto. Bartosz Twardak

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przyznając, że jest to pierwsze publiczne wystąpienie w Polsce od długiego czasu. W swym przemówieniu odniósł się nie tylko do sytuacji w Polsce, ale też o zagrożeniach, które czyhają w całej Europie.

Dzisiaj wolność i demokratyczna tradycja jest podważana i krytykowana z wielu miejsc. Wymaga ona czułości i pieczołowitości, gdyż sama nie przetrwa.

Pytanie o przyszłość tradycji demokratycznej Europy nie jest pytaniem retorycznym i czysto akademickim, lecz pytaniem o naszą przyszłość.
Apeluję do władz o respekt i szacunek wobec ludzi.

Na zakończenie oficjalnej części ceremonii wystąpił Chór Komentujących Wrocławian utworzony przy Teatrze Muzycznym Capitol, który zaprezentował specjalnie skomponowany na ten wieczór utwór ESK jest w nas.

Fot. 3 Ceremonia Zamknięcia ESK 2016, foto. Bartosz Twardak Fot. 3 Ceremonia Zamknięcia ESK 2016, foto. Bartosz Twardak

 

Fot. 4 Ceremonia Zamknięcia ESK 2016, foto. Bartosz TwardakFot. 4 Ceremonia Zamknięcia ESK 2016, foto. Bartosz Twardak

Niebo

Kolejną atrakcją wieczoru był spektakl Niebo, reżyserii Chrisa Baldwina, zaprezentowany w Hali Stulecia. Był to czwarty i ostatni performance z cyklu Flow przygotowany z okazji Europejskiej Stolicy Kultury. Opowiadał o pewnym mieście, jego mieszkańcach, okresie wojny i odradzaniu się na nowo. Na scenie obok mieszkańców Wrocławia, którzy tworzyli również poprzednie części Flow, wystąpiły Cztery Duchy (specjalnie z tej okazji stworzone metalowe konstrukcje), które mogliśmy poznać podczas Przebudzenia, tj. Ceremoni Otwarcia ESK 2016.
Niestety po raz kolejny usłyszeliśmy tę samą historię, już dobrze wszystkim znaną. Jakby historia, którą warto opowiedzieć o tym mieście, obejmowała jedynie okres przed II wojną światową, wojnę i wymianę ludności. To, co przyniosła potem rzeczywistość, było ledwie zarysowane – głównie stan wojenny. A szkoda, bo jest wiele historii, o których warto było opowiedzieć.

Fot. 5 Widowisko Niebo, zdjęcia biuro prasowe ESK 2016Fot. 5 Widowisko Niebo, zdjęcia biuro prasowe ESK 2016

Po wyjściu czułam niedosyt i myślę, że nie byłam jedyna. Zabrakło mi trochę końcowego „łał” m.in. w sferze wizualnej, czyli tego, co udało się osiągnąć realizatorom podczas czerwcowego Flow (hociażby oświetlenia konstrukcji duchów, które stanowiły tak ważny element całego widowiska a niestety były szare i bure).

Fot. 6 Widowisko Niebo, zdjęcia biuro prasowe ESK 2016Fot. 6 Widowisko Niebo, zdjęcia biuro prasowe ESK 2016

Podsumowanie

Nie będę jednak należeć do tych malkontentów, którzy uważają, że wszystko, co się działo było tylko stratą pieniędzy i czasu. Na pewno ten rok był niezwykły dla miasta. Pojawiło się tu bardzo wiele przyjezdnych. Wielu mieszkańców przekonało się, że sztuka nie jest taka zła, a może być również zabawna i ciekawa. Wiele osób po raz pierwszy wybrało się do muzeum lub galerii sztuki.
Mamy nadzieję, że ta tendencja utrzyma się pomimo że żegnamy się z ESK 2016.

Fot. 7 Widowisko Niebo, zdjęcia biuro prasowe ESK 2016Fot. 7 Widowisko Niebo, zdjęcia biuro prasowe ESK 2016

Joanna Kobylińska