Sztuka przenika do miasta – wystawa zdjęć „Zapomniane Miasto”

Niezwykłe zakamarki, urzekające dźwięki i przysłuchujące się im tłumy – a to wszystko uchwycone na fotografiach. O tym, jak niezwykłym połączeniem muzyki i architektury okazał się projekt „Zapomniane Miasto”, można przekonać się na wernisażu zdjęć Filipa Basary 3 grudnia w Narodowym Forum Muzyki.

Połączenie niekonwencjonalnego koncertu i niebanalnej architektury może być naprawdę niezwykłe, co pokazują zdjęcia Filipa Basary, który udokumentował cykl koncertów „Zapomniane Miasto”. Fotografie, w których postawiono na dyskrecją i czujną obserwację, będzie można podziwiać na wystawie w Narodowym Forum Muzyki, której wernisaż odbył się 3 grudnia o godz. 17:00. 

Dwanaście niezapomnianych koncertów odbyło się na dwunastu oryginalnych estradach, a połączył je jeden muzyczny motyw

– każdy z artystów zaprezentował jedną z części „Tierkreis” („Znaki zodiaku”) Karlheinza Stockhausena. Trwający od maja do sierpnia cykl rozpoczął występ Kajetana Galasa, który zagrał na organach Hammonda na Dworcu Nadodrze. Kolejnymi „scenami” stały się m.in. dawny Dworzec Kolejki Wąskotorowej na placu Staszica, gdzie ze swoimi skrzypcami barokowymi wystąpił Zbigniew Pilch, w kamienicy Sachsów zabrzmiały dźwięki harfy Malwiny Lipiec, odrapane mury podwórza przy Łusińskiego były świadkami perkusyjnego transu Michała Lasoty, a budynkiem dawnej kliniki psychiatrycznej wstrząsnęła gitara elektryczna Igora Gawlikowskiego. Przedsmak wystawy „Zapomniane Miasto” stanowi dostępna tutaj elektroniczna wersja publikacji nt. projektu – można w niej znaleźć dokładne opisy miejsc koncertowych, stworzone przez Beatę Maciejewską, pełne biogramy artystów i część powstałych w czasie wydarzeń fotografii.

NFM Zapomniane Miasto, Wladyslaw Kosendiak (zdj. Filip Basara)NFM Zapomniane Miasto, Wladyslaw Kosendiak (zdj. Filip Basara)

Jak przyznaje fotograf, projekt stał się okazją do zupełnie nowego spojrzenia na miasto i na sztukę – jedni mieli sposobność odkryć nieznane sobie dotąd miejsca, inni – niepowtarzalną okazję do wysłuchania koncertu z własnego okna. Dotarcie do osób, które z własnej inicjatywy nie odwiedzają filharmonii, było jedną z idei „Zapomnianego Miasta”.

Wystawa zdjęć „Zapomniane Miasto”: 3 grudnia 2016 r. – 15 stycznia 2017 r., Narodowe Forum Muzyki (pl. Wolności 1, foyer na poziomie -3). Kurator: Agata Grzych. Organizator: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego. Projekt „Zapomniane Miasto” został zrealizowany przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego w ramach programu muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[materiał prasowy organizatorów wydarzenia]