W poszukiwaniu straconego czasu. Wystawa

Michał Błach prezentuje bardzo osobistą wystawę, zarówno przez moment w jakim powstała, jak i emocje, towarzyszące przy jej tworzeniu. „Postrzeganie I i II. Skok do wody. W poszukiwaniu straconego czasu” to zbiór prac zapoczątkowany w 2015 roku. Nosi on znamiona kilkuletniej walki wrocławskiego artysty z ciężką chorobą, znamiona uczuć jakie towarzyszą każdemu z nas gdy jesteśmy przestraszeni, gdy upadamy i próbujemy powstać.

Praca Michała BłachaPraca Michała Błacha
Jak mówi twórca: Postrzeganie to moje osobiste odczuwanie świata, jakim go widzę, co czuję. Zawiera dwie grupy obrazów. Jedne z nich mają charakter ekspresyjno - abstrakcyjny; można na nich odczytać mniej lub bardziej wyraźne motywy kwiatowe. Nie stanowią one kompozycji w formie martwych natur. Prace te są rozmyte, nieoczywiste, kwiaty na nich są zawieszone w przestrzeni, tworząc jedynie element kompozycji.

Zamglone krajobrazy

Drugą grupę stanowią prace całkowicie abstrakcyjne, które - co niejednokrotnie słyszałem - dają wrażenie zamglonych krajobrazów, rozmytych pejzaży. Widz odnajduje na nich ptaki, rośliny, budynki etc. Taki sposób interpretacji jest dla mnie ważnym elementem twórczości - świadczy o tym jak bardzo różni jesteśmy, jak wieloznaczne podpowiedzi dostajemy od naszej wyobraźni patrząc na ten sam obraz, a widząc coś zupełnie odmiennego.

Obie grupy łączy sposób malowania, niedopowiedzenia, pewnego rodzaju nieoczywistość. Ważne jest dla mnie aby zahipnotyzować odbiorcę tak, by zaczął szukać w obrazie bliskich własnym emocjom kadrów.

Tytułowy „Skok do wody” jest dla mnie podjęciem próby sięgnięcia po nieznane. To krok w obszary gdzie - choć jeszcze nie wiemy co się odnajdzie - warto pójść, by odkrywać siebie i świat.

Klamrą przedstawianego zbioru prac jest trzeci człon tytułu wystawy, zaczerpnięty z powieści Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”. Jest to bowiem przede wszystkim wystawa stanowiąca próbę odzyskania czasu, który został mi kiedyś niejako odebrany, czasu, o który musimy walczyć, by z biegiem lat móc powiedzieć, że nie został on przez Nas zmarnowany.

Wystawę można zobaczyć w Galerii ImpArt jeszcze do 15 kwietnia 2016. Wstęp jest bezpłatny

Na wystawie pokazywane są cztery nowe prace, wykonane w 2016 roku.
"All is full of love" to seria prac, nie mająca być pierwotnie włączona do wystawy, jednakże w zestawieniu z obrazami powstałymi w 2015 roku stanowi ona doskonały przykład przemiany i rozwoju jaki następuje w człowieku. Świeża tonacja prac (różna od tej używanej w cyklu "Postrzeganie / Skok do wody / W poszukiwaniu straconego czasu"), nieco inna technika pracy z farbą, oraz inspiracja utworem zatytułowanym ‚All is full of love’ a wykonywanym przez Bjork pokazuje nowy sposób patrzenia artysty.

Praca Michała BłachaPraca Michała Błacha

Michał Błach (ur. 1979 Kępno) ukończył studia architektury krajobrazu wrocławskiego Uniwersytetu przyrodniczego. Na studiach miał do czynienia ze sztukami pięknymi na zajęciach malarstwa, rysunku, rzeźby między innymi u prof. Alojzego Gryta (Wrocławska ASP). Projektant, artysta. Od ponad 15 lat rozwija swoje pasje w zakresie sztuk wizualnych, eksperymentuje z kolażem, malarstwem pastelowym, a ostatnio głównie malarstwem akrylowym poruszając się w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Po studiach na stałe zamieszkał we Wrocławiu i zajął się pracą oraz malarstwem.

Impart