Noc Muzeów 2015 w Muzeum Architektury

W tegoroczną Noc Muzeów (16 maja) Muzeum Architektury we Wrocławiu zaplanowało interesujące wydarzenia i udostępni ciekawe wystawy dla wszystkich zwiedzających. Co będzie można zobaczyć, w czym wziąć udział i kogo posłuchać? Obejrzymy wystawę fotografii paryskich pracowni artystów, prezentację duetu architektów Buszko-Franta, zajrzymy na warsztat Iluminatora i zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych „Życie codzienne w średniowiecznym klasztorze”, posłuchamy koncertu rumuńskiego zespołu Anton Pann. To wszystko w godzinach od 18.00 do 20.00. Więcej: TUTAJ!

Podróż w przeszłość

Życie w średniowiecznym klasztorze” jest barwną opowieścią o historii budynku, w którym dziś znajduje się Muzeum Architektury, oraz o jego pierwszych mieszkańcach – ojcach bernardynach. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć najważniejsze miejsca średniowiecznego klasztoru – dormitorium, refektarz czy skryptorium. Zwiedzający poznają także dzieje zakonu i ciekawostki z życia codziennego mnichów - co jedli, jakie zioła uprawiali w klasztornym wirydarzu, na czym spali i jak wyglądał ich typowy dzień. Dla najmłodszych przygotowano zabawę w rebusy oraz „Warsztat Iluminatora”, w którym poznają tajniki średniowiecznej sztuki zdobienia ksiąg.

Fot. 1 Buszko i Franta ZESPÓŁ SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH, KATOWICEFot. 1 Buszko i Franta ZESPÓŁ SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH, KATOWICE
Wystawy

Ekspozycja poświęcona twórczości najbardziej znamienitego duetu w historii śląskiej architektury – Henryka Buszki i Aleksandra Franty. Ich projekty są dziś interpretowane jako jedne z najważniejszych ikon śląskiej architektury.

Wystawa „Paryskie pracownie artystów” jest podróżą do XIX-wiecznego i współczesnego Paryża. To właśnie w tym mieście – stolicy sztuki XIX i początków XX stulecia – zachowało się najwięcej atelier będących niegdyś pracowniami znamienitych europejskich malarzy i architektów. Autor wystawy Jean-Claude Delorme przez kilkanaście lat „tropił” zamknięte i często już dziś niedostępne atelier. Efekt jego pracy to zbiór pięknych, wielkoformatowych zdjęć przedstawiających rozwój architektoniczny paryskich pracowni, zależny od czasu i statusu społecznego artysty. Wystawie towarzyszy publikacja będąca wyjątkowym przewodnikiem po najpiękniejszych atelier Paryża.

Fot. 2 BRANCOVEANU 300Fot. 2 BRANCOVEANU 300
W przestrzeni muzealnego Archi-boxu pokazana zostanie wystawa „Brâncoveanu 300. Ciąg dalszy tradycji” poświęcona niezwykłemu zjawisku artystycznemu w sztuce Rumunii, określanemu jako architektura epoki Brâncoveanu. Styl, nazywany też czasem wołoskim lub rumuńskim renesansem, będący syntezą form bizantyjskich, ottomańskich, późnorenesansowych i barokowych, rozwinął się na przełomie XVII i XVIII stulecia w Księstwie Wołoskim (obecnie południowa część Rumunii) pod rządami księcia Constantina Brâncoveanu.

Wydarzenie muzyczne Nocy Muzeów 2015

Występ rumuńskiego zespołu folkowego Anton Pann (posłuchaj TUTAJ!). Formację tworzy grupa młodych artystów wykonujących muzykę inspirowaną motywami bizantyńskimi, osmańskimi i zachodnioeuropejskimi, zabarwioną jednocześnie bałwkańskim kolorytem. Anton Pann tworzy współczesne aranżacje repertuaru dawnych rumuńskich dworów oraz wsi i miasteczek. Na instrumentarium zespołu składają się skrzypce oraz orientalne al-ūd, bağlama, daire, bendir, darbuka i ney. Specjalnie na Noc Muzeów artyści przygotowali połączenie klasyki z elektrycznym brzmieniem, któremu towarzyszyć będzie projekcja video. 

Fot. 3 Anton PannFot. 3 Anton Pann
Koncert odbędzie się o godzinie 21.00 w przestrzeni kościoła.

Skład zespołu: Constantin Răileanu – wokal, perkusja (daire, darbuka). Alexandru Stoica – al-ūd. Andrei Zamfir – bağlama (saz). Ghassan Bouz – perkusja (bendir, darbuka, riq). Gość specjalny: Emmanuel Hovhannisyan – duduk, piszczałki.

Program Nocy Muzeów 2015

18.00–21.00 – Życie w średniowiecznym klasztorze, warsztat Iluminatora, rebusy dla najmłodszych

18.00–24.00 – zwiedzanie wystaw stałych i czasowych

21.00 – koncert zespołu Anton Pann

Opracowano na podstawie materiału promocyjnego Muzeum Architektury we Wrocławiu

Fot. 4 RUE LEBOUISFot. 4 RUE LEBOUIS

 

Fot. 5 RUE FROIDEVEAUXFot. 5 RUE FROIDEVEAUX

Fot. 6 RUE ANTOINE-CHANTINFot. 6 RUE ANTOINE-CHANTIN