Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Od 29 września do 20 listopada 2016 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę, poświęconą modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa. Zapraszamy.

Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Lata Drugiej Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwojowe, które zostały konsekwentnie wykorzystane na rzecz budowy nowoczesnego miasta o ważnej pozycji w kraju i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim stworzono ramy dla funkcjonowania złożonego organizmu miejskiego i codziennego życia mieszkańców, dzięki którym mogły działać tak różne stowarzyszenia i twórcy, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa „Artes”, lwowscy fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni. 

Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, reklama winiarni Stara komnata we LwowieTadeusz Teodorowicz-Todorowski, reklama winiarni Stara komnata we Lwowie

Nowoczesne miejsce

W tym kontekście rozwijała się architektura modernistyczna we Lwowie, której wartość i znaczenie są nie do przecenienia. Lwowskie środowisko architektoniczne pozostawiło wybitne realizacje we wszystkich dziedzinach nowej architektury - od prywatnych willi i kamienic, przez gmachy użyteczności publicznej po siedzibę lwowskiego radia i tereny sportowe.

Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, projekt szpitalaTadeusz Teodorowicz-Todorowski, projekt szpitala

Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej.

Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, projekt stoiska fabryki porcelany mielwTadeusz Teodorowicz-Todorowski, projekt stoiska fabryki porcelany mielw

Tytuł – wybrana z kalendarza data bez większego znaczenia dla historii miasta – wskazywać będzie, że punktem wyjścia dla konstrukcji wystawy jest perspektywa zwyczajnego życia jego mieszkańców. Jednakże to właśnie lwowska codzienność stanie się pretekstem do podkreślenia wyjątkowości Lwowa i jego miejsca na mapie nowoczesności w XX wieku.

Wystawie będzie towarzyszył obszerny katalog pod redakcją profesorów Bohdana Czerkiesa i Andrzeja Szczerskiego (kurator wystawy), zawierający eseje badaczy z Polski i Ukrainy oraz szeroki wybór materiałów ikonograficznych.
Ekspozycja jest jednym z głównych punktów programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

[materiał prasowy organizatorów wydarzenia]