Rainer Mahlamäki we Wrocławiu

Gwiazda światowej architektury, autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, będzie gościem specjalnym Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Futuro – architekt Matti Suuronen, Futuro House, 1968Futuro – architekt Matti Suuronen, Futuro House, 1968
Wykład zatytułowany Notatki o współczesnej architekturze Finlandii, na który zapraszamy w czwartek 22 września o godzinie 17:00, dotyczyć będzie współczesnej architektury fińskiej – jej źródeł i inspiracji. Profesor Rainer Mahlamäki opowie również o pracy nad projektem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz o najciekawszych realizacjach architektonicznych pokazywanych na wystawie Podróż do Finlandii – Architektura i Design, prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 15 września do 2 października 2016. Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Profesor Rainer Mahlamäki

Rainer Mahlamäki - fiński architekt, dziekan i profesor na wydziale architektury współczesnej w Szkole Architektury na Uniwersytecie w Oulu, Finlandia. Jest współzałożycielem biura projektowego Lahdelma&Mahlamäki Architects. W latach 2007 i 2011 pełnił funkcję prezesa fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA). Od 2002 do 2006 roku był przewodniczącym rady muzealnej w Muzeum Architektury Fińskiej. Prowadzona przez Rainera Mahlamäkiego pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects istnieje od 1987 roku.  W tym czasie zdobyła 37 pierwszych nagród (m.in. za projekty Ambasady Finlandii w Japonii, Biblioteki w Espoo czy kaplicy w Rovaniemi) oraz 58 innych wyróżnień w konkursach architektonicznych na całym świecie. Do najważniejszych osiągnięć biura należą realizacje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Fińskie Muzeum Lasu i Centrum Informacji Lusto, Centrum Sztuki Ludowej w Kaustinen oraz Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo. Ostatnim sukcesem pracowni jest nagroda w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Wikingów w Norwegii oraz zaproszenie do międzynarodowego konkursu na projekt Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze w 2016 roku. Twórczość Rainera Mahlamäkiego była prezentowana w wielu prestiżowych magazynach dotyczących współczesnej architektury i designu, m.in. w World Architecture, DOMUS, L’Archa, Architectural Review and Detail. Architekt pokazywał swoje projekty na wystawach w Mediolanie, Wenecji, Nowym Jorku, w Brazylii i w Niemczech.

FinlandiaHall – architekt Alvar Aalto: Finlandia Hall, Helsinki, 1962-1975, Hala Koncertowa i Centrum KongresoweFinlandiaHall – architekt Alvar Aalto: Finlandia Hall, Helsinki, 1962-1975, Hala Koncertowa i Centrum Kongresowe

O wystawie Podróż do Finlandii – Architektura i Design

Fińska architektura jest znana na całym świecie. W czasie niespełna stulecia Finlandia przeszła wielką architektoniczną przemianę. Narodowy charakter i dziedzictwo dalekiej północy przyczyniły się do tego, że Finlandia wyprzedziła inne kraje zarówno pod względem jakości życia, jak i innowacyjności. Od XIX wieku budynki publiczne projektowane przez najlepszych architektów kształtowały podstawy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i stały się częścią tożsamości narodowej mieszkańców kraju. Finlandia słynie z modernistycznej architektury XX wieku, na którą silny wpływ wywarł Alvar Aalto. Impulsem dla fińskiego modernizmu stała się tradycja stosowania prostych form i wykorzystania drewna. Jej wpływ jest wyraźnie widoczny również we współczesnej architekturze. Bliski związek z naturą w połączeniu z silnym wpływem idei modernizmu decydują o oszczędnej elegancji fińskiej architektury, w której pragmatyzm łączy się z komfortem i optymalnym wykorzystaniem materiałów.

Rainer Mahlamki (zdj. Aleksi Poutanen)Rainer Mahlamki (zdj. Aleksi Poutanen)

Wystawa realizowana jest w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, w dziedzinie kuratorskiej Architektura.

[Muzeum Architektury we Wrocławiu]