Mistrz portretu – Ludwik Gronowski

Obraz życia ludzi w Krzemieńcu, portrety i autoportrety można oglądać od 19 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prezentowane fotografie wykonał przed laty Ludwik Gronowski.

Wystawa: Ludwik Gronowski. Fotografie Krzemieniec / Wołyń 1930-1939

Zima na WołyniuZima na Wołyniu

Gronowski był animatorem wydarzeń artystycznych i sportowych; pracował jako nauczyciel kreśleń geometrycznych i algebry w Liceum Krzemienieckim na Wołyniu. Założył Towarzystwo Fotograficzne. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1933 roku w Krzemieńcu, następnie zdjęcia Gronowskiego pokazywano w Krakowie, Lwowie, Warszawie, też w Mediolanie, Paryżu, Chicago i w wielu innych miastach.

Na szybowiskuNa szybowisku

Gronowski koncentrował się na przedstawieniu przyrody, ludzi i miasta, w którym żył, stąd w najwcześniejszych pracach artysty dominują motywy pejzażowe. Był mistrzem w tworzeniu portretów i autoportretów. Pracując korzystał z techniki brom, bromolej, carbo i przetłok oraz z camery obscura.

Krzemieniec - miasto malarzyKrzemieniec - miasto malarzy

Ryszart Horowitz, fotokompozytor, o zdjęciach Gronowskiego pisał, że zostały one nieskazitelnie zaobserwowane i wykonane – tworzą niemalże bajeczną atmosferę okresu międzywojennego. Przedstawiają między innymi fragmenty pejzaży o różnych porach roku i ludzi, którzy są ich częścią. Szczególnie zaintrygowały mnie portrety kobiet, wykonane w stylu zdjęć hollywoodzkich z lat trzydziestych. (…) Wykonanie ich wymagało nie tylko umiejętności fotografowania w świetle naturalnym, ale i mistrzowskiego korzystania z lamp studyjnych. Zdjęcia Ludwika Gronowskiego powinny zaintrygować zarówno amatorów, jak i fotografów zawodowych, takich jak ja. Można się z nich dużo nauczyć.

Radość życiaRadość życia

Niestety, nie udało się w całości zachować dorobku fotografa – do dziś pozostało kilkadziesiąt zdjęć. Prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu kolekcja pochodzi ze zbiorów rodziny artysty.

Ekspozycji w Muzeum Architektury we Wrocławiu towarzyszy polsko-angielski klatalog zawierający reprodukcje wszystkich zachowanych fotografii Ludwika Gronowskiego.

Wystawa otwarta będzie do 19 marca 2017 roku. Zapraszamy.

Barbara Jasińska

Źródła: materiały prasowe Muzeum Architektury we Wrocławiu (ma.wroc.pl).

AutoportretAutoportret