Weekend z kulturą: 18-20 listopada

Na czas od 18 do 20 listopada zapraszamy na wykłady i oprowadzanie po wystawach, które zaplanowano w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach. 

Pawilon Czterech Kopuł

18 listopada, piątek, godz. 17.00
W piątek o piątej – oprowadzanie po wystawie czasowej
W każdy piątek o piątej, o każdej porze roku, każdy może przyjść na otwarte oprowadzanie. Zapraszamy. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

19 listopada, sobota, godz. 16.00
Zdzisław Nitka, czyli Malarz maluje psa – wykład Magdaleny Szafkowskiej
Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu Czterech Kopuł
Zdzisław Nitka – malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca zdarzeń artystycznych. Profesor wrocławskiej uczelni artystycznej. Wybitny przedstawiciel polskiej Nowej Ekspresji. Tworząc własną stylistykę, cytuje mistrzów ekspresjonizmu europejskiego, oddając im należny szacunek. Na bazie skojarzeń, refleksji buduje swój barwny, pozornie uproszczony świat, gdzie natura splata się z życiem „człowieczym”. Wykład poprowadzi Magdalena Szafkowska. Wstęp wolny.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

19 listopada, godz. 12:00
Sztuka w czasach zarazy. O śląskich i europejskich fundacjach wotywnych powstałych w podzięce za wygaśnięcie epidemii dżumy
wykład Zuzanny Mikołajek
Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele kościołów, kaplic, ołtarzy lub kolumn wotywnych, zostało wzniesionych jako podziękowanie Bogu za wygaśnięcie grasującej epidemii dżumy. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane wybrane zabytki z terenu Włoch, Austrii, Czech i Śląska, m.in.: słynne kościoły Santa Maria della Salute oraz Il Redentore w Wenecji.Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116. Wstęp wolny.

19 listopada, godz. 13:00
Geopolityka mody. Stroje w malarstwie Strobla
oprowadzanie tematyczne po wystawie
Cykl: Wokół wystawy „Wrocławska Europa”
Małgorzata Możdżyńska-Nawotka poprowadzi zwiedzających przez wystawę „Wrocławska Europa” szlakiem barwnych tkanin, złotych nici, kunsztownych koronek i barokowej symboliki. Uczestnicy poznają historię mody XVII w. przez pryzmat dzieł Bartholomaeusa Strobla. Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

20 listopada, godz. 12:00
Renesans
wykład Barbary Przerwy
Cykl: Kurs historii sztuki
Prelegentka omówi najważniejsze zabytki sztuki renesansowej w Europie. Przedstawi na wybranych przykładach malarstwa, rzeźby i architektury najistotniejsze zjawiska artystyczne, które odmieniły dzieje sztuki europejskiej. Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116. Wstęp z biletem za 5 zł.

Panorama Racławicka

17 listopada, godz. 17:30
Drogi i bezdroża Indii - wykład Magdaleny Szafkowskiej
Cykl: Z Panoramą śladami dziedzictwa kulturowego
Prowadząca zaprosi słuchaczy w podróż, podczas której opowie o niezwykłych regionach południowych Indii – Kerali i Tamilnadu. Przedstawi ich najważniejsze zabytki, a także przepiękne pejzaże. Miejsce: Panorama Racławicka, hol. Wstęp wolny.

Muzeum Etnograficzne

19 listopada, godz. 15.00
Muzykant, wodzirej, DJ. O współczesnym weselu – wykład Agnieszki Szepetiuk-Barańskiej
Etnografka zabierze słuchaczy w świat współczesnego weselnego rytuału, w którym splatają się potrzeby narzeczonych i presja społecznych oczekiwań, konsumpcyjne mody i zmagania z tradycją, emocje i biznes. Prelegentka przedstawi wyniki swoich badań terenowych nad muzyką weselną i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co wybory współczesnych par i sposób przeżywania wesela mówią o obecnych czasach.

[Muzeum Narodowe we Wrocławiu]