Szowinizm gatunkowy w memach internetowych

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zaprasza na wykład Anny Woźniak pt. "Roślinożercy kontra mięsożercy. Szowinizm gatunkowy w memach internetowych". Prelekcja odbędzie się 27 lutego 2015, o godzinie 15:00 (ul. Traugutta 111/113).

Wykład Anny Woźniak pt. "Roślinożercy kontra mięsożercy. Szowinizm gatunkowy w memach internetowych"Wykład Anny Woźniak pt. "Roślinożercy kontra mięsożercy. Szowinizm gatunkowy w memach internetowych"

 

Memy internetowe

Podczas wykładu poruszona zostanie kwestia, w jaki sposób szowinizm gatunkowy obecny jest polskiej cyberprzestrzeni. Jako materiał badawczy autorka wykorzystała memy internetowe pochodzące z popularnych stron pełniących funkcję agregatów memów, jak demotywatory, kwejk, fabryka memów oraz z profili facebookowych, związanych tematycznie z dyskursem wegańskim i wegetariańskim, jak „Beka z mięsożerców” czy „Empatyczny weganizm”. Memy internetowe zostały potraktowane jako przykłady tekstów kultury należących do kręgu kultury popularnej.

Empatyczny weganizm

W ostatnich latach w Polsce toczy się ożywiona debata na temat zwierząt (np. pytanie o zasadność testów na zwierzętach, zakazywanie przez niektóre miasta występów cyrków wykorzystujących zwierzęta, debata nad ubojem rytualnym, zmiany w prawie łowieckim). Można wnioskować, iż status i zmiany w postrzeganiu zwierząt są dla polskiego społeczeństwa ważnym problemem społeczno-kulturowym. Dyskusja ta przenosi się także do Internetu. Wybrane przez prelegentkę memy zaprezentują całe spektrum postaw Polaków wobec zwierząt oraz ich obrońców.

 

 

 

Materiał prasowy organizatorów wydarzenia