Muzeum Poczty i Telekomunikacji w grafice i filatelistyce

W 2016 roku Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu obchodzi 95-lecie istnienia. Z tej okazji w kwietniu i maju będzie można zobaczyć wystawę pt. „Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu w grafice i filatelistyce”.

Temat Muzeum wielokrotnie pojawiał się w oficjalnych emisjach Poczty Polskiej, począwszy od 1956 roku , kiedy to reaktywowano we Wrocławiu Muzeum Poczty i Telekomunikacji przenosząc jego siedzibę z Warszawy do Wrocławia, poprzez kolejne jubileusze, czy gromadzone w Muzeum cenne przedmioty zabytkowe związane z historią poczty i telekomunikacji. Stały się one nie tylko ilustracją działalności Muzeum, ale także pojawiały się w kontekście tematów związanych z wieloma wątkami historii polskiej poczty.

„Muzeum Poczty i Telekomunikacji w grafice i filatelistyce"
8 kwietnia 2016 – 30 maja 2016

Z okazji wspomnianych rocznic i jubileuszy wielu znanych współczesnych artystów wykonało dla Muzeum grafiki o tematyce pocztowej. Każdy z nich na swój indywidualny sposób zinterpretował to zagadnienie używając własnych środków wyrazu i ulubionych technik graficznych, które w czytelny sposób charakteryzują styl każdego z nich. Nie sposób nie rozpoznać ręki Stasysa Eidrigeviciusa, Edwarda Dwurnika, Jerzego Dudy-Gracza, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Henryka Sawki, Przemysława Tyszkiewicza, Mateusza Dworskiego, czy Czesława Słani, który wyrytował exlibris dla Muzeum z okazji jubileuszu 75-lecia Muzeum.
Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne prace graficzne tych wybitnych artystów wykonane specjalnie dla Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, a także wspomniane ekslibrisy i plakaty muzealne autorstwa m.in. Stasysa, Ewy Prus, Jacka Ćwikły, Jacka Seniówa, Michała Jędrzejewskiego i innych.

[informacja prasowa Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu]