Opera Wrocławska - nowy sezon z nowym dyrektorem

Dwunastego października w Operze Wrocławskiej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca nowy sezon artystyczny 2016/2017. Nowy sezon opera rozpoczyna z nowym kierownictwem. Trzeba przyznać, że odejście pani dyrektor Ewy Michnik i powołanie nowego dyrektora wzbudziło wiele emocji. Na stanowisko został wybrany Marcin Nałęcz-Niesiołowski, były dyrektor Opery Filharmonii Podlaskiej, który współpracuje z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz z Operą Krakowską i Teatrem Wielkim w Poznaniu. Wszyscy zgromadzeni na konferencji dziennikarze byli niezwykle ciekawi zmian jakie zajdą w nowym sezonie.

Fot. 1 Dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski, foto. Jerzy DudzikFot. 1 Dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski, foto. Jerzy Dudzik
Tu nie będzie rewolucji!

Tych, którzy obawiali się rewolucyjnych zmian, uspakajamy – rewolucji nie będzie. Dyrektor zapewnił, że będzie się starała kontynuować projekty rozpoczęte przez panią Ewe Michnik, postara się również wzbogacić repertuar operowy, chociażby o spektakle familijno-młodzieżowe oraz projekty edukacyjne, np. w z okazji dnia dziecka zostanie zaprezentowana Pchła szachrajka według scenariusza Anny Seniuk.

W repertuarze pozostaną również Megawidowiska, choć może będzie ich mniej. Pierwszy, pod nowym przewodnictwem, zostanie zaprezentowany Faust Charles’a Gounoda do libretta Jules’a Barbiera i Michela Carrégo.
Na pewno niezwykłym wydarzeniem będzie bal sylwestrowo-noworoczny oparty na tematyce Zemsty Nietoperza, gdzie w roli księcia Orlovskiego wystąpi Aldona Jankowska.

Współpraca międzynarodowa

Ten sezon będzie nowatorski ponieważ stawiamy na szeroką współpracę europejską - mówił Paweł Orski, custing director.

Już w związku z pierwszą premierą w tym sezonie. która odbędzie się 16 grudnia, Opera Wrocławska nawiązała współpracę z Operą Łotewską w Rydze. Wspólnie zaproszą widzów na Trubadura Giuseppe Verdiego.

Również kolejne premiery, planowane na nowy rok, będą realizowane wspólnie z innymi ośrodkami artystycznymi z różnych miast europy. W marcu wystawiony zostanie Kopciuszek - opera komiczna Gioacchina Rossiniego do libretta Jacopo Ferrettiego, w reżyserii Iriny Brook, realizowany wspólnie z Teatrem The Champs-Elysees. Kolejną nowością będzie Tryptyk Giacoma Puccinniego, czyli zbiór trzech jednoaktowych oper Płaszcz, Siostra Angelica, Gianni Schicchi, który zostanie przygotowany przy współpracy z Operą Frankfurt.

Sezon dla miłośników baletu

Balet wiąże się dla mnie z młodością i energią. Chciałabym rozbudzić tę energię w naszych spektaklach. Chciałabym również rozpropagować balet w instytucjach narodowych i stworzyć zespół baletowy, który stanie się zauważalny na tanecznej mapie Europy – Magdalena Ciechowicz, dyrektor baletu Opery Wrocławskiej.

Dla wszystkich miłośników baletu na pewno radosna jest nowina, że znów spektaklom baletowym będzie towarzyszyć muzyka na żywo. W nowym roku odbędą się aż trzy taneczne premiery. W kwietniu spektakl baletowy Femme Fatal, składający się z dwóch utworów – suity Carmen Szczedrina i Zaczarowanej miłości de Falli.
W tygodniu pasyjnym zaprezentowany zostanie Requiem Mozarta z choreografią Jacka Tyskiego.
Również dla widzów młodszych zostanie przygotowana kolejna opowieść, Kopciuszku, tym razem w wersji baletowej.

Fot. 2 Na zdjęciu od lewej Ewa Filipp, Magdalena Ciechowicz, Jacek Tyski, foto. Jerzy Dudzik                      Fot. 2 Na zdjęciu od lewej Ewa Filipp, Magdalena Ciechowicz, Jacek Tyski, foto. Jerzy Dudzik

Inwentaryzacje i rozbudowa

Kierownictwo opery czeka szereg inwestycji. Planowane jest odnowienia proscenium oraz sprzętu scenicznego. Na pewno największym wyzwaniem finansowym jest powrót do planów rozbudowy opery o pomieszczenia magazynowe i sale ćwiczeń dla artystów.
Projekt zapoczątkowany przez byłą dyrektor Ewę Michnik został porzucony ze względu na brak funduszy, a część terenu wykupił prywatny inwestor.
Według zaprezentowanych planów, dzięki porozumieniu Opery z prywatnym inwestorem, za jej gmachem powstanie kompleks budynków, w których będą się mieścić pomieszczenia techniczne, hotel i sale konferencyjne.
Niestety nie zostanie wybudowana scena letnia, która była w pierwotnym projekcie.

Jak widać plany nowego kierownictwa są bardzo ambitne. Trzymamy kciuki by nic nie stanęło na drodze w ich realizacji.
O wszystkich premierach i wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

Joanna Kobylińska