Astana Ballet. Pierwszy występ w Polsce

W środę 23 listopada 2016 w Operze Wrocławskiej wystąpi Astana Ballet – młody, ale już uznany zespół baletowy z Kazachstanu.

Pasja

Na program wieczoru złożą się trzy odsłony. Pierwszą z nich wypełni Love Loss Fear – jednoaktowy balet opowiadający o pasji życia i muzyki Edith Piaf i Jacquesa Brela, której uzupełnieniem będzie, prezentowany po raz pierwszy w Polsce, zestaw narodowych choreografii kazachskich stanowiący główną pozycję w repertuarze zespołu z Astany. Widzowie zobaczą m.in. Enlightment – wariację do wierszy poety Abaia, taniec Asem Konyr, miniatury Fresk scytyjski, Kuanamyn (Radość) i Arular (Ślicznotki) do muzyki tradycyjnej wykonywanej przez znany w Kazachstanie zespół Turan, a także fragmenty baletu Alem. Program nawiązuje do bogatej kultury ludów zajmujących tereny, przez które przebiegał słynny Jedwabny Szlak, przede wszystkim ich muzyki tradycyjnej.

Opowieść o planecie

W kolejnych częściach zobaczymy balet Gaia – barwną, żywą historię o planecie Ziemia i rządzących nią żywiołach do muzyki kompozytorów iberyjskich, Izaaka Albéniza i Heckela Tavaresa, opowiedzianą językiem współczesnej choreografii autorstwa Belga, Ricarda Amarante. Ostatnią część wypełni miniatura A Fuego lento do muzyki m.in. Astora Piazzolli. W niej również można podziwiać niesamowitą choreografię Amarante, który – według prestiżowego magazynu „Dance Europe” – „tworzy balet jednocześnie zmysłowy i zabawny, trudny technicznie, dla zaawansowanych”. Warto dodać, że wspomniana trzecia część gali powstała zaledwie sześć miesięcy po choreografii do Gai. Dwie różne, choć równie piękne historie podbiły już serca tysięcy widzów na świecie. Teraz szansę ich obejrzenia ma publiczność w Polsce.

Astana Ballet

Astana Ballet powstał w 2012 roku z inicjatywy prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Zespół stworzyli absolwenci Szkoły Baletowej w Ałmaty – drugiego co do wielkości miasta w kraju. Dziś balet doczekał się tysięcy wielbicieli na całym świecie. Współpracują z nim znani i cenieni choreografowie z różnych krajów, m.in.: Aigul Tati, Mukaram Avakhri, Gulzhan Tutkibayeva (Kazachstan), Altynay Assylmuratova, Nikolay Markelow, Nikita Dmitrijewski (Rosja), wspomniany Ricardo Amarante, Paul Gordon Emerson (USA), Patrick De Lacroix i Nanet Glushak (Francja).

Szczegóły: 23 listopada 2016 godz. 19:00 Opera Wrocławska (ul. Świdnicka 35).

[Opera Wrocławska]