Premiera Trubadura na zamknięcie Europejskiej Stolicy Kultury

Szesnastego grudnia odbędzie się premierowy spektakl Trubadur Giuseppe Verdiego przygotowany przez nowego dyrektora i zespół Opery Wrocławskiej. Przedstawienie powstawało we współpracy z Łotewską Operą Narodową w Rydze. Premiera jednym ze stu wydarzeń zaplanowanych z okazji zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury.

Libretto Trubadura Giuseppe Verdiego jest uznawane przez krytyków za zbyt bełkotliwe i skomplikowane. Historia straszliwych pomyłek, miłości, niepohamowanej namiętności, zawiści i zawziętości prowadzi do tragicznego, bratobójczego finału.

Fot. 1 Trubadur - plakatFot. 1 Trubadur - plakat

Trubadur podczas I Wojny Światowej

Nad wrocławską premierą pracował zespół międzynarodowych artystów. Reżyser Andrejs Žagars jest Dyrektorem Naczelnym Łotewskiej Opery Narodowej. Akcję Trubadura, która oryginalnie miała miejsce w XV-wiecznej Hiszpanii przenosi w miejsce i czas bliższe nie tylko samemu reżyserowi, lecz także Polakom. Wydarzenia zostały umiejscowione w czasach I Wojny Światowej na tereny dzisiejszej Łotwy. Tu przebiegał front wschodni a Łotysze byli wcielani do armii Pruskiej lub Rosyjskiej walczących między sobą. Tak też brat musiał walczyć przeciw bratu.

Muzyka musi harmonizować z wizją reżysera. Obecnie funkcjonuje kilka wersji partytur do Trubadura, zaczynając od tej pierwotnej z prapremiery po kolejne obarczone tradycją wokalnych popisów. Pierwszą decyzją jaką musi podjąć dyrygent, to po którą z nich sięgnie. By muzyka i widowisko stanowiło jedną całość, tradycja włoska zostanie połączona ze współczesnością.

Fot. 1 Konferencja prasowa Fot. 1 Konferencja prasowa

Międzynarodowy zespół

Na scenie wystąpią międzynarodowej sławy soliści. Jedną z najtrudniejszych ról w historii opery, jaką jest rola Manrica, wykona Kristian Benedikt. W rolę kobiety, która skradła serce obu braci wcieli się, młoda artystka Joanna Parisi. Pełnego skrajnych emocji Hrabiego di Lunę zagra Stanisław Kuflyuk a rolę cyganki Azucenny, która stała się przyczyną tego tragicznego konfliktu zagra Jadwiga Postrożna.

Podczas konferencji prasowej zebrani dziennikarze mieli okazję usiąść na scenie pośród przygotowanej scenografii do spektaklu, za którą odpowiada Reinis Dzudzilo, zaś kostiumy przygotowuje Kristine Pasternaka.

Fot. 2 Konferencja prasowaFot. 2 Konferencja prasowa

Nowy spektakl otwierający nowy sezon artystyczny 2016/2017 w Operze Wrocławskiej to również premiera nowego dyrektora i jego zespołu w nowych warunkach.
Czekamy na recenzje.

Joanna Kobylińska