"BATORY trans" - premiera w sylwestrową noc

Trwają ostatnie przygotowania do premiery przedstawienia „BATORY trans” w reżyserii Martyny Majewskiej Laureatki konkursu na Debiut w Pantomimie.

W sylwestrową noc Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza widzów na ostatni bal na Batorym wraz pasażerami statku Batory, opisanymi w książce Bożeny Aksamit "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku", który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe). Będzie to przedstawienie o wyobrażeniach – o tym, jak wyobrażamy sobie to, co by było i kim my bylibyśmy gdzieś indziej; o emigracji; o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności.

Batory trans. PlakatBatory trans. Plakat
Wewnętrzna emigracja bohaterów, ich marzenia i oczekiwania, będą ważniejsze niż to, czy faktycznie po trzech tygodniach podróży jego oczom faktycznie ukaże się Statua Wolności.

MS Batory był nazywany Lucky Ship, do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. – mawiał najsłynniejszy z kapitanów statku, Eustazy Borkowski. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Ocean alkoholu, siła religijności i sny o potędze, czyli emigracja... po polsku?

Jak będzie wyglądał ostatni bal na statku "BATORY_trans" dowiemy się 31 grudnia 2015.

Kolejne przedstawienia: 2 i 3 oraz 14-17 stycznia, godz. 19.00, Scena na Świebodzkim

Rezerwacja biletów: 71 337 21 03, a.paluch@pantomima.wroc.pl

„BATORY_trans” z inspiracji książką Bożeny Aksamit "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku"

scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
projekcje: Jakub Lech

obsada:
Bela Gelbard – Agnieszka Charkot
Gwiazda Estrady – Izabela Cześniewicz
Shirin Naemi – Paula Krawczyk-Ivanov
Kapitan Borkowski – Mateusz Kowalski
Iwan Pyłypiw – Krzysztof Szczepańczyk
Samobójca – Anatoliy Ivanov
Kapelan Józef Szarkowski – Piotr Sabat

planowana premiera: 31 grudnia 2015, Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego

Przedstawienie Laureatki Konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie, zorganizowanego z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultura i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Urzędu Marszałkowskiego województwa dolnośląskiego.

BATORY trans. Próba, na zdj. Agnieszka Charkot (fot. Bartłomiej Sowa)BATORY trans. Próba, na zdj. Agnieszka Charkot (fot. Bartłomiej Sowa)
"BATORY_trans" to przedstawienie inspirowane losami pasażerów statku Batory, opisanymi w książce Bożeny Aksamit "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku", który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe). Będzie to przedstawienie o wyobrażeniach – o tym, jak wyobrażamy sobie to, co by było i kim my bylibyśmy gdzieś indziej; o emigracji; o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności. Punktem wyjścia będzie zamknięta przestrzeń pokładu statku, poza nawiasem czasu i miejsca, jakby dryfująca gdzieś na oceanie poczekalnia do zrealizowania marzeń. 
Taki czas, w którym jeszcze nic nie wiadomo, jesteśmy tylko my, nasze wyobrażenia, przypadkowi towarzysze podróży i noc. Za burtą rozpościera się przerażająco czarna otchłań oceanu, a na pokładzie oczywiście trwa kapitański bal.
Wewnętrzna emigracja bohaterów, ich marzenia i oczekiwania, będą ważniejsze niż to, czy faktycznie po trzech tygodniach podróży jego oczom faktycznie ukaże się Statua Wolności.

MS Batory był nazywany Lucky Ship, do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. – mawiał najsłynniejszy z kapitanów statku, Eustazy Borkowski. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Ocean alkoholu, siła religijności i sny o potędze, czyli emigracja... po polsku? Jak będzie wyglądał ostatni bal na statku "BATORY_trans"?

BATORY trans. Próba, scena zbiorowa (fot. Bartłomiej Sowa)BATORY trans. Próba, scena zbiorowa (fot. Bartłomiej Sowa)

BATORY trans. Próba, na zdj. Paula Krawczyk-Ivanov (fot. Bartłomiej Sowa)BATORY trans. Próba, na zdj. Paula Krawczyk-Ivanov (fot. Bartłomiej Sowa)

BATORY trans. Próba, na zdj. Paula Krawczyk-Ivanov i Piotr Sabat (fot. Bartłomiej Sowa)BATORY trans. Próba, na zdj. Paula Krawczyk-Ivanov i Piotr Sabat (fot. Bartłomiej Sowa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiał promocyjny organizatorów wydarzenia