Briefing we Wrocławskim Teatrze Komedia z aktorami spektaklu "Edukacja Rity"

Dnia 10 maja 2015 r. o godzinie 16.30 we Wrocławskim Teatrze Komedia odbył się briefing z Magdaleną Margulewicz i Wojciechem Dąbrowskim, twórcami i aktorami spektaklu Edukacja Rity. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się o inspiracjach, założeniach i walorach przedstawienia, które swoją premierę miało w roku 2012. Po trzech latach, 23 maja, wraca ono na deski Wrocławskiego Teatru Komedia.

Fot. 1 Magdalena Margulewicz i Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edykacja Rity"Fot. 1 Magdalena Margulewicz i Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edykacja Rity"
Sztuka autorstwa Willyego Russella spotkała się z przychylnością widzów. Opowiada o relacji młodej fryzjerki i profesora wyższej uczelni. Rita (bo tak ma na imię główna bohaterka, grana przez Magdalenę Margulewicz) to ambitna dziewczyna. Czuje, że czegoś jej brakuje, że jej życie jest niepełne. Zapisuje się więc na zajęcia z literatury, które prowadzi profesor Frank borykający się z uzależnieniem alkoholowym (w tej roli możemy oglądać Wojciecha Dąbrowskiego, reżysera spektaklu).

Uczucia

Twórcy skupili się przede wszystkim na zbudowaniu i przedstawieniu uczucia, jakie rodzi się między bohaterami pochodzącymi z zupełnie odmiennych światów. Każda z postaci (z własnym bagażem doświadczeń) próbuje odnaleźć siebie i znaleźć nić porozumienia z drugim. Wspólny czas w sposób znaczący wpływa zarówno na Franka, jak i Ritę. Z tego spotkania nie mogą już wyjść tacy sami. Ingerencja w tekst jest nieznaczna, sprowadza się do przemieszania wątków, choć istotne staje się zakończenie, w którym wrocławscy artyści zostawili miejsce na pewne niedopowiedzenia, niedomówienia. Widz jeszcze po wyjściu z teatru będzie mógł rozmyślać, jak skończy się ta historia.

Fot. 2 Magdalena Margulewicz i Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edukacja Rity"Fot. 2 Magdalena Margulewicz i Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edukacja Rity"
Istotą spektaklu jest plan wewnętrzny życia bohaterów. Dekoracja, umowna, bo drukowana, staje się tłem dla świata uczuć, umowność teatralna pozwala skupić się nie tyle na maszynerii scenicznej, co na relacji między bohaterami. Dialog – to słowo klucz. Publiczność może jakby przez dziurkę od klucza obserwować, jak ludzie z zupełnie odmiennych środowisk próbują się spotkać. Sprzyja temu Mała Scena, na którą przeniesiony został spektakl (wcześniej grany na Dużej). Daje więcej możliwości, siedzimy bowiem w gabinecie profesora, co pozwala odczuć intymność scen.

Doświadczenia

Wartością, jak zaznacza reżyser, jest również muzyka grana na żywo przez Karolinę Pernal (saksofon). Nie tylko stanowi tło, ale w sposób wyrazisty towarzyszy przemianom postaci i obrazuje upływający czas, puentuje sceny. Dzień 23 maja to dla nas kolejna premiera – mówi Wojciech Dąbrowskijesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Jak zaznacza, powrót związany jest także z pewną obawą. Sztuka staje się alternatywą dla fars, wzbudzających ogromne zainteresowanie wśród publiczności Wrocławskiego Teatru Komedia, próbuje wejść głębiej. Choć jest w niej miejsce zarówno na humor, jak i refleksję, to wymaga od aktorów i widzów, towarzyszy jej wzruszenie i zmęczenie, ale to fajne zmęczenie, bo dużo kosztuje.

Fot. 3 Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edukacja Rity"Fot. 3 Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edukacja Rity"
Podczas spotkania aktorzy wskazywali na pewne porównania z filmem. W ekranizacji Rita to kobieta ok. pięćdziesięcioletnia, w tym spektaklu poznajemy ją jako studentkę - Rita zatem to postać uniwersalna, istnieje poza czasem, choć podczas spektaklu dorasta w sensie intelektualnym, emocjonalnym. To dorastanie może zdarzyć się w każdym wieku. Młodość i energia Rity napędza profesora, zmusza do zmiany życia. Mimo to nałóg zaczyna rządzić, dzięki niemu Frank mówi rzeczy, o których pewnie by nie miał odwagi opowiadać. Reżyserowi zależało na tym, aby połamać profesora, żeby nie tylko gadał, ale i mówił. A co mówił i jaki to będzie skutek, możecie Państwo sprawdzić już od 23 maja we Wrocławskim Teatrze Komedia.

Zapraszamy.

Agnieszka Chlipała


Fot. 4 Magdalena Margulewicz i Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edukacja Rity"Fot. 4 Magdalena Margulewicz i Wojciech Dąbrowski w spektaklu "Edukacja Rity"