Trzydziestolecie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards

Instytut im. Jerzego Grotowskiego zaprasza na szczególne wydarzenia, które odbędą się za kilka dni: opus w wykonaniu Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards oraz spotkanie z Thomasem Richardsem, „esencjalnym współpracownikiem” Jerzego Grotowskiego.

The Living Room, czyli opus w wykonaniu Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards

16–18 czerwca, godzina 19:00. Studio Na Grobli. Wydarzenie odbywać się będzie w języku angielskim. Bilety: 25 zł.
The Living Room to opus nawiązujące do idei Sztuki jako wehikułu, które przenosi nas do przestrzeni domu, miejsca spotkania z drugim człowiekiem. Wychodząc od podstawowego działania, które podejmujemy w pokoju dziennym/salonie, artyści usiłują zbadać, jak sztuka performansu może wzbogacić codzienną rzeczywistość i relacje międzyludzkie, a zarazem sama zostać przez nie wzbogacona. Jak sprawić, by nasz pokój ożył? Jak być z drugą osobą tak, by to, co codzienne, stało się niecodzienne, niezwykłe? W przestrzeni domu świadek ma szansę przestać być anonimowy, staje się odrębną osobą, gościem. W trakcie spotkania rozgrywa się precyzyjnie skonstruowane zdarzenie performatywne, żywy strumień działań opartych na pracy z pieśniami tradycyjnymi oraz tekstami, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czego potrzeba, abyśmy przebudzili się zwróceni ku samym siebie, drugiemu człowiekowi i światu.
Zachęcamy widzów, żeby przynieśli ze sobą coś do jedzenia lub picia i podzielili się tym z pozostałymi osobami w czasie trwania opusu.

The Living Room (materiał prasowy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego)The Living Room (materiał prasowy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego)

Trzydzieści lat Workcenter. Retrospektywa, czyli Spotkanie z Thomasem Richardsem, „esencjalnym współpracownikiem” Jerzego Grotowskiego

19 czerwca, godzina 18:00. Studio Na Grobli. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Wstęp wolny.
Thomas Richards zabiera widzów w podróż przez poszczególne etapy badań performatywnych prowadzonych w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. Przez 30 lat swojej działalności Workcenter dokumentowało wiele swoich prac w ważnych momentach ich realizacji. Retrospektywa, która łączy analizę, projekcje fragmentów filmowych i dyskusję, prezentuje praxis Workcenter od momentu powstania ośrodka, w okresie, gdy działał on w domenie Sztuki jako wehikułu, przez okres ekstremalnego otwarcia, do najnowszych opusów performatywnych, będących ucieleśnieniem bieżących badań, mających służyć nie tylko głębszemu zrozumieniu człowieka w działaniu, lecz także powiększeniu liczby sposobów, na które podstawowe aspekty badań mogą wejść w kontakt z jednostkami, kulturami i społeczeństwami.

[Instytut im. Jerzego Grotowskiego]