Czytanie w ciemnościach

Na zakończenie wystawy Asymetryczna Dama wspólnie ze Stowarzyszeniem Rita Baum przygotowaliśmy dla Państwa nową premierową odsłonę "Czytania ciemnościach" na podstawie tekstów Witkacego. Słuchanie w całkowitych ciemnościach pozwala na odbiór spektaklu wszystkimi zmysłami, natomiast prezentowany tekst dzięki tej metodzie wyrywany jest z utartych schematów i interpretacji. W klimatycznych zamkowych przestrzeniach będziecie Państwo mogli uczestniczyć w pewnego rodzaju seansie, gdzie przywołany zostanie duch Witkacego oraz jego wizje, lęki i katastroficzne przepowiednie.

Praca Witkiewicza z wystawy: Asymetryczna DamaPraca Witkiewicza z wystawy: Asymetryczna Dama
28 i 29 października godz. 18:00: CZYTANIE W CIEMNOŚCIACH "ONI. W TAK ZWANYM OBŁĘDZIE". Bilet: 5zł.

„Czytanie w ciemnościach” podejmuje fragmentami tekstów Witkacego temat bardzo współczesny. Władzę przejęli ONI – rząd głoszący kult automatyzacji, pozornego patriotyzmu i pisania „ na nowo” historii kraju. Witkacy rysuje niepokojącą wizję współczesnego nam świata bez swobód obywatelskich. Tutaj każda indywidualność musi zostać zdeptana, gdyż marzeniem tego rodzaju polityków jest powszechne ujednolicenie i wyrzucenie ze wspólnotowości myślenia niezależnego od władzy.
Witkacy portretuje chaos, jego postaci nie mogą się porozumieć, a mroczny świat nawiązuje do coraz powszechniejszego w wielu krajach Europy, wygaszającego demokracje, flirtu z postawami totalitarnymi. Tak urządzony świat, w którym każdy chce dominować, jest nam znany. Absurdalne sytuacje, wizje nasycone przerażeniem, uprzedmiotowienie relacji ludzkich - narzucają skojarzenia z katastrofą, która być może niebawem nastąpi. Czy kultura Zachodu pędzi na złamanie karku ?

Scenariusz oparty na fragmentach tekstów „Oni” i „Pragmatycy” Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Reżyseria czytania, scenariusz: Andrzej Ficowski. Aktorzy: Agata Skowrońska, Arkadiusz Cyran, Dariusz Lech. Dźwięk i muzyka: Jacek Modliński.

Wydarzenie współfinansowane ze środków gminy Wrocław.

[materiał prasowy organizatorów wydarzenia: Centrum Kultury "Zamek" w Leśnicy]