DOMAŃSKI Tomasz (ur. 1962)

Hippisi 80. Tomasz DomańskiHippisi 80. Tomasz Domański

Tomasz Domański ukończył studia na wrocławskiej ASP. Jego twórczość obejmuje rzeźby, instalacje, rysunki, fotografie, video i performance, w których często odwołuje się do procesów natury. Jego pierwszą formą wypowiedzi były fotografie. W 1983 r., kiedy był więziony za działalność opozycyjną, zrealizował przejmujący cykl portretów ludzi izolowanych od świata zewnętrznego. Jeszcze wcześniej, będąc członkiem kontrkulturowych grup młodzieży, fotografował to środowisko przy okazji koncertów muzycznych, demonstracji pacyfistycznych i pielgrzymek. 

Brał udział w wystawach w kraju i za granicą, m.in. we Wrocławiu (Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury), CSW w Warszawie, Orońsku, w Paryżu, Poitiers, Hong Kongu, Bonn, Nowym Jorku, Forde, Fjaerland (w Norwegii), w Kanadzie, na Alasce, w Szwecji, Korei, Irlandii i Luksemburgu.
Jest laureatem stypendiów: Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Pollock – Krasner, Fundacji Josepha Beuysa, UNESCO – Aschberg.

W latach 1995-1996 odbył podróż po Indiach i Nepalu, która w istotny sposób wpłynęła na jego sztukę.
W 1997 r. reprezentował Polskę na IX Triennale Sztuki w New Delhi i był nominowany do „Paszportów” tygodnika Polityka. Założyciel fundacji Dolnośląski Inkubator Sztuki.

 

Źródło: www.wroclaw.pl, www.artinfo.pl