Wzory orientalne na artykułach dekoracji wnętrz

Elewacja ze wzorami arabskimi

Wzory orientalne coraz częściej pojawiają się w aranżacjach naszych domów oraz mieszkań. Jak je wykorzystać i na których elementach wnętrz sprawdzą się najlepiej? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Motywy orientalne we współczesnej dekoracji wnętrz

Orientalne motywy są coraz częściej obecne we współczesnej dekoracji wnętrz. Wzory takie jak mandale czy kwiaty lotosu są świetnym sposobem na dodanie mieszkaniu charakteru oraz wyjątkowości. Możliwości zastosowania tych wzorów jest naprawdę wiele, od niedużych dodatków po pełne wykorzystanie motywu w całym pomieszczeniu.

Jednym z najlepszych i najbardziej popularnych sposobów na wykorzystanie orientalnych motywów jest zastosowanie ich na płytkach lub w formie dywanów. Więcej o tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Nie obawiaj się łączenia wzorów orientalnych z nowoczesnymi meblami. Takie z pozoru eklektyczne zestawienia mogą być naprawdę spektakularne i zachwycające. Na szczęście odrobinę orientu możesz wprowadzić także dzięki niezwykle dyskretnym dodatkom oraz ozdobom. Jak to zrobić? Odpowiadamy!

Płytki oraz dywany orientalne – hit 2023 roku

Dywany oraz płytki orientalne to jeden z najważniejszych trendów wnętrzarskich, który zdominuje rok 2023. Dywany z orientalnymi wzorami zachwycają zdobieniami oraz bogatą gamą kolorystyczną. Wśród nich dominuje oczywiście marokańska koniczyna oraz wszelkie arabskie wzory. Coraz większą popularnością cieszą się także dywany na wzór portugalskich płytek azulejos.

Nie jesteś fanem odkurzania dywanów lub masz alergię i tego typu ozdoby nie powinny znajdować się w Twoim domu? Istnieje świetna alternatywa. Dywany winylowe są idealne dla alergików i nie tylko. Nadają się idealnie nie tylko do salonu, ale także do kuchni. Nie musisz się obawiać, że plamy powstałe podczas gotowania zniszczą Twój dywan. Ten winylowy wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Tak samo ma się sprawa z panelami winylowymi. Samoprzylepne kafelki PCV pozwolą Ci odmienić Twoje wnętrze przy minimum wysiłku. Co ważne – wiele z nich pokrywają właśnie mandale, arabskie ornamenty oraz orientalne mozaiki. Płytki orientalne idealnie nadają się właściwie do każdego pomieszczenia.

Oczywiście motywy orientalne to nie tylko dywany oraz płytki. Jakie inne elementy wyposażenia wnętrz mogą pokrywać? 

Jak wykorzystać wzory orientalne w aranżacji mieszkania?

Jednym z popularniejszych sposobów na wykorzystanie wzorów orientalnych jest zastosowanie ich na tapetach. Można wybrać mandale, ornamenty arabskie lub marokańskie wzory, które będą stanowiły piękne tło dla całego pomieszczenia. Żeby go nie przytłoczyć – bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się położenie tapety tylko na jednej ze ścian.

Innym sposobem jest użycie wzorów orientalnych jako motywu dekoracyjnego na meblach lub dodatkach. Można znaleźć pięknie zdobione szafki, stoliki, a nawet lampy z motywami orientalnymi. Dodatki takie jak poduszki czy plakaty z wzorami orientalnymi również mogą być świetnym wyborem.

Jeśli chce się uzyskać bardziej subtelny efekt, można skupić się na mniejszych elementach, takich jak obrazy, rzeźby czy ceramika. Te detale mogą dodać wnętrzu nieco tajemniczości oraz elegancji. Wykorzystanie wzorów orientalnych w aranżacji mieszkania to świetny sposób na stworzenie unikalnego i niepowtarzalnego wnętrza. Poprzez odpowiednie dobranie motywu i jego zastosowanie można uzyskać niezwykły efekt.